Lincoln Aviator Concept - zapowiedź nowego SUV-a premium

Podobnie jak Cadillac również konkurencyjny Lincon złapał wiatr w żagle i dogłębnie przebudowuje swoją gamę modelową. Już niedługo do gigantycznego SUV-a Navigatora dołączy mniejszy Aviator. W Nowym Jorku pokazano jego koncepcyjną zapowiedź.

Nazwa Aviator nawiązuje do SUV-a, którego luksusowa marka Forda produkował do 2005 roku. W ofercie producenta zajmie miejsce poniżej Navigatora, którego najnowsza generacja cieszy się za Oceanem bardzo dużym zainteresowaniem. Aviator w trzech rzędach siedzeń pomieści na pokładzie 7 osób.

Ford podkreśla, że tym razem Aviator nie będzie tylko lepiej wyposażoną wersją Forda Explorera, a naprawdę oddzielnym modelem. Oba SUV-y będą zapewne zbliżone rozmiarami, ale zostaną zbudowane na bazie innych platform. Ford Explorer w bazowych wersjach ma napęd na przód, a Aviator będzie SUV-em z tylnym napędem. W wyższych odmianach nie zabraknie oczywiście napędu 4x4.

Lincoln Aviator ConceptLincoln Aviator Concept fot. Lincoln

Dokładnych szczegółów jeszcze nie znamy, ale Ford ujawnił, że Aviator Concept to hybryda typu plug-in. Prawdopodobnie spalinowym sercem układu jest benzynowy silnik V6.

Lincoln Aviator ConceptLincoln Aviator Concept fot. Lincoln

Stylistyka koncepcyjnego Aviatora nawiązuje do Navigatora. We kabinie Lincoln postawił na bardzo elegancki i luksusowy projekt. Do wykończenia wnętrza wykorzystano skórę, drewno i metal. Przed oczami kierowcy znajduje się duży ekran, który pełni rolę wirtualnego kokpitu, sercem systemu multimedialnego jest ekran w konsoli centralnej o przekątnej 12 cali. Amerykanie w swoim stylu zostawili sporo przycisków, przełączników i pokręteł.

Ciekawostką, o której wspomniał Lincoln jest adaptacyjne zawieszenie, które dostosowuje się do sytuacji na drodze. Auto na bieżąco skanuje drogę przed Aviatorem i dzięki temu wie, jak ustawić amortyzatory, żeby zapewnić jak najwyższy komfort jazdy. Ten system ma trafić do wersji produkcyjnej Aviatora.

Lincoln Aviator ConceptLincoln Aviator Concept fot. Lincoln

A tę Ford zapowiada na przyszły rok. Biorąc pod uwagę, że Aviator Concept jak na pojazd koncepcyjny jest bardzo przyziemnym projektem, to możemy się spodziewać, że do sprzedaży trafi praktycznie tak samo wyglądający SUV.

Lincoln Aviator ConceptLincoln Aviator Concept fot. Lincoln

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.