Ruszasz w trasę na święta? Bądź ostrożny, bo w zeszłym roku do domu nie wróciło aż 19 Polaków

Zbliża się Wielkanoc, a to oznacza, że wielu Polaków wsiądzie do samochodów i ruszy w trasę do rodziny. W zeszłym roku z takich wyjazdów nie wróciło aż 19 osób. Jak bezpiecznie dojechać na święta?

Każde święta oznaczają wzmożony ruch na polskich drogach. Wielu Polaków wsiada do swoich samochodów i rusza w trasę, żeby spędzić te kilka dni z najbliższymi w rodzinnych stronach. Niestety, to też wyjątkowo niebezpieczny okres dla kierowców. W zeszłym roku podczas świąt Wielkiej Nocy w wypadkach zginęło w Polsce aż 19 osób. Jak bezpiecznie dojechać na święta? O komentarz poprosiliśmy ekspertów ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Nie zostawiaj wyjazdu na ostatnią chwilę

Wyjazdu na święta nie powinniśmy zostawiać na ostatnią chwilę, bo to prowadzi do niepotrzebnego pośpiechu. A ten nigdy nie jest dobrym doradcą na drodze. Lepiej wyruszyć wcześniej, niż później denerwować się, że nie zdążymy.

Wielu kierowców odkłada wyjazd na ostatnią chwilę, a później stara się nadrobić czas, przekraczając prędkość czy wyprzedzając innych w sposób niezgodny z przepisami. W okresie zwiększonego natężenia ruchu może to prowadzić do tragicznego w skutkach wypadku - komentuje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Trzeba też pamiętać, aby swoją podróż odpowiednio zaplanować. Zmęczenie po wielogodzinnej, monotonnej jeździe również może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Dlatego powinniśmy wyruszyć w trasę odpowiednio wcześnie, by znaleźć czas na odpoczynek w trakcie jej pokonywania. Kilkunastominutowy postój na kawę może okazać się kluczowy dla bezpieczeństwa naszego i naszej rodziny. Znużenie długą trasą negatywnie odbija się w końcu na szybkości reakcji, a przy wysokich prędkościach o wypadku często decydują ułamki sekundy.

Zwłaszcza w okresie świątecznym należy zachować szczególną ostrożność

W święta na drogi wyjeżdża wiele osób, które na co dzień nie prowadzą samochodu. Niepewny swoich umiejętności, zestresowany kierowca może zachowywać się na drodze w nieprzewidywalny sposób. Uważać trzeba także na osoby jeżdżące z nadmierną prędkością oraz zachowujące się w sposób, który może świadczyć o jeździe po spożyciu alkoholu - ostrzegają eksperci.

Co zrobić, kiedy na drodze zobaczymy samochód, który jedzie bardzo agresywnie i niebezpiecznie? Powinniśmy po prostu takiego kierowcę przepuścić i dać mu się jak najszybciej wyprzedzić. Warto też oczywiście zawiadomić policję.

Pamiętajcie, szczególna ostrożność to klucz do bezpiecznego wyjazdu na święta.

Na drogach zobaczymy więcej policjantów

Policja w okresie świątecznym planuje wzmożone kontrole drogowe. Funkcjonariusze będą nie tylko badać trzeźwość kierowców i kontrolować prędkość, ale także sprawdzą stan techniczny samochodów i prawidłowość stosowania pasów bezpieczeństwa, zwłaszcza u dzieci.

Czy święta oznaczają dla Ciebie długą trasę samochodem?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.