Producenci nadal oszukują ze spalaniem - auta zużywają nawet 75 proc. więcej paliwa

Twórcy aplikacji mobilnej Carly opublikowali dane z ponad miliona samochodów z całego świata. Okazuje się, że największe przekłamania występują w dieslach z 2016 roku - te silniki mogą zużywać nawet 75 proc. więcej paliwa niż deklaruje producent.

Według danych dostarczonych przez Carly, w ciągu ostatnich kilkunastu lat bardzo mocno zwiększyła się dysproporcja pomiędzy oficjalnymi danymi o spalaniu, które podają producenci a rzeczywistym zużyciem. Największe przekłamania występują w samochodach z silnikami Diesla – mogą zużywać nawet o 75 proc. więcej paliwa niż na papierze.

Według danych Carly, właściciel takiego samochodu na dystansie 12 tys. mil (19,3 tys. km) wyda na paliwo o 1152 dolary więcej. W ciągu następnych kilku lat dojdzie do poważnego konfliktu interesów – oceniają twórcy aplikacji. „Regulacje są coraz bardziej restrykcyjne, a kierowcy oczekują, że samochody będą mocniejsze i bardziej luksusowe. W ostatnich latach producenci musieli zmniejszyć emisję CO2, ale testy zużycia paliwa przeprowadzano w laboratoriach zamiast w rzeczywistych warunkach, dzięki czemu udawało się uzyskiwać poprawę osiągów.

Kilka miesięcy temu Unia Europejska przedstawiła nowy sposób pomiarów zużycia paliwa i emisji spalin dla nowych samochodów. Procedura WLTP zastąpiła cykl NEDC i jest dużo bardzie reprezentatywna. Nowe testy staną się obligatoryjne od września tego roku, ale niektórzy producenci będą korzystać z NEDC jeszcze do początku przyszłego rok.

Czy realne zużycie paliwa w Twoim samochodzie jest zbliżone do deklarowanego?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.