"Umiera nawet 6 tysięcy ludzi rocznie!" - Niemcy idą na wojnę z dieslami i szykują zakazy

Niemiecki federalny urząd środowiska UBA poinformował, że ok. 6 tys. ludzi umiera rocznie nad Renem z powodu zatrucia cząstkami stałymi, a konkretnie tlenkami azotu. Wszystkiemu winne są silniki Diesla.

Liczby opublikowane przez niemiecki urząd mają zwiększyć presję na producentach samochodów i politykach, którzy chcą spowolnić spadek popularności technologii wysokoprężnej. Koncerny motoryzacyjne przez ostatnie lata zainwestowały miliardy euro w rozwój tych silników.

Niemiecki urząd podaje, że przez tlenki azotu może chorować nawet milion ludzi w roku. To oznacza, że poziom trujących cząstek w wielu niemieckich miastach jest wyższy od granicy norm jakości powietrza.

Zobacz także: Przełomowy wyrok sądu. Niemcy na potęgę sprzedają stare diesle. Polscy handlarze zacierają ręce

Przez ostatnie lata rynek motoryzacyjny opierał się na technologii wysokoprężnej, żeby zwiększyć efektywność i dotrzymać norm emisji dwutlenku węgla, przy okazji zyskując czas na przestawienie się na napęd elektryczny. Dopiero skandal związany z Dieselgate wyhamował sprzedaż samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Okazało się, że prawdziwy poziom emisji tlenków azotu jest dużo wyższy w przypadku silników wysokoprężnych niż benzynowych.

Kilka tygodni temu Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku zadał kolejny cios trującej technologii. Najnowszy wyrok pozwala wprowadzić w niemieckich miastach zakazu wjazdu samochodom z silnikami Diesla. Co ważne, miasta nie muszą konsultować decyzji ani z władzami federalnymi, ani władzami landów. Wystarczy, że w ciągu roku limit zawartości dwutlenku azotu przekroczy 40 mikrogramów na 1 m3.

Zobacz także: W jakim stopniu transport samochodowy odpowiada za smog?

Czy Twoim zdaniem polskie miasta również powinny pomyśleć o zakazach wjazdu dla samochodów z silnikami Diesla?
Więcej o:
Komentarze (6)
Silniki Diesla - zanieczyszczenie powietrza, tlenki azotu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • don_pedro_deszczowiec

  Oceniono 9 razy 7

  Niemiec kaszlał jak sprzedawał ;-)

 • Gość: Holonek

  Oceniono 3 razy 3

  "Cząstkami stały a konkretnie tlenkami azotu". Debile. Klasycznie debile, jak to na tym portalu.
  Czątki stałe to bardzo małe cząsteczki sadzy, tak zwanego WĘGLA.
  A tlenek azotu to tlenek azotu psia mać.

  Podobno jeden z dyskontów daje teraz od 2800-4000- brutto/mc, idź tam Boner na kasjera.

 • janrobin2015

  Oceniono 4 razy 0

  Jestem ciekaw jak oni okreslili ze 6000 umiera z powodu tlenkow azotu wydzielanych przez diesle? Dlaczego nie 100tys? Te wyliczenia to taki humbuk.

 • Andrzej Jasik

  Oceniono 3 razy -1

  i w ten sposób niemcy napędzają swoją gospodarkę , Diesle sprzedadzą do nas i na wschód , fabryki bedą mieć większe zamówienia , zatrudnią więcej ludzi , i interes się rozkręci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX