Policja korzysta z nieoznakowanych ciężarówek do łapania piratów drogowych

Od kilku lat na brytyjskich drogach można spotkać policjantów poruszających się w nieoznakowanych ciężarówkach. To jedna z nietypowych metod tamtejszej policji w walce z kierowcami, którzy łamią przepisy.

Policja w Wielkiej Brytanii sięga po nowatorskie metody w walce z kierowcami łamiącymi przepisy. Oprócz nieoznakowanych samochodów osobowych na drogach pracują patrole wykorzystujące ciężarówki. Jakiś czas temu policja podpisała umowę na dostarczenie trzech białych ciężarówek. Są to Mercedesy Actros w wersji 4x2 z powiększonymi kabinami StreamSpace.

Przeczytaj także: Koniec z mandatami za brak dokumentów? Ministerstwo Cyfryzacji ma pomysł, jak pomóc kierowcom

Wyposażenie policyjnych Actrosów

Wszystkie maszyny wyposażono w pakiet szerokokątnych kamer - służą do obserwacji kierowców w mijanych lub wyprzedzanych samochodach. Dzięki temu policjanci rejestrują niebezpieczne zachowania u prowadzących.

Szczególną uwagę zwracają na przypadki niewłaściwego używania telefonów komórkowych – nawet 2/3 zatrzymanych kierowców korzystało niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Oprócz tego kierowcy korzystają z laptopów, tabletów oraz innych urządzeń.

Jednego z kierowców zatrzymano na próbie nakładania pasty do zębów na szczoteczkę, a innego podczas prowadzenia ciężarówki przy użyciu kolan – w tym czasie spożywał posiłek i trzymał telefon przy uchu.

Przeczytaj także: Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa zapłaci także pasażer

Policyjne ciężarówki służą do obserwacji

Samochody są wykorzystywane do obserwacji, ale po zarejestrowaniu niebezpiecznego zachowania funkcjonariusze powiadamiają ekipy w zwykłych radiowozach, żeby zatrzymały pojazd. Mimo tego samochody wyposażono w niebieskie lampy ostrzegawcze, aby w razie potrzeby ekipa z ciężarówki mogła dokonać interwencji.

Nowe Mercedesy nie są jedynymi ciężarówkami służącymi w brytyjskiej policji. Wcześniej korzystano z niedużych modeli marki DAF. Nieoznakowane ciężarówki będą krążyć po autostradach i głównych drogach w kraju.

Czy tak będzie wyglądać policja przyszłości? Niepozorny samochodzik jest zaawansowanym robotem

Więcej o:
Copyright © Agora SA