Scania chce elektryfikować ciężarówki

Producent samochodów marki Scania zawarł porozumienie z firmą Northvolt. W ramach tej współpracy powstaną nowoczesne akumulatory dla pojazdów użytkowych. Inwestycja o wartości 10 mln euro pomoże w elektryfikacji przyszłych modeli.

Jednym z najważniejszych trendów w transporcie jest elektryfikacja. Jednak dostępność tego rozwiązania dla dużych pojazdów i autobusów jest na razie ograniczona. Wynika to przede wszystkim ze stanu infrastruktury do ładowania oraz akumulatorów, które mają dłuższą żywotność i przystępną cenę. Dlatego na rynku jest potrzeba stworzenia rozwiązań, które pozwolą wykorzystywać ogniwa różnego typu.

Specjaliści z obu firm będą pracować w ośrodku badawczym Northvolt Labs w Västerås w Szwecji. Scania będzie klientem na większą część wytworzonych tam akumulatorów. Produkcja tych urządzeń wymaga sporych nakładów, ale szwedzki zakład jest dobrze przygotowany do takiej inwestycji. 

Współpraca z Northvolt to jedna z kilku strategicznych inicjatyw podejmowanych przez Scanię na rzecz rozwoju rozwiązań dla zrównoważonych systemów transportowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.