Afera Dieselgate: BMW tłumaczy się z niewłaściwego oprogramowania

Przedstawiciele koncernu BMW poinformowali, że w tysiącach samochodów z silnikiem Diesla zainstalowano "przez pomyłkę" niewłaściwe oprogramowanie, które zmniejszało emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Rzecznik prasowy BMW oświadczył, że zmodyfikowane oprogramowanie pojawiło się na początku w SUV-ach X5 i X6, ale cztery lata temu dołączyły do nich limuzyny serii 5 i 7. Gdy samochody wchodziły na rynek w 2012 roku, wszystko było w porządku. Rzecznik poinformował, że dopiero podczas aktualizacji oprogramowania w 2014 roku doszło do „zwykłej pomyłki” i zainstalowano niewłaściwy program. Jak się okazało, oprogramowanie pozwala manipulować oczyszczaniem spalin.

Pomyłka wyszła podczas wewnętrznych testów w fabryce, o czym niezwłocznie poinformowano Federalny Urząd ds. Ruchu (KBA) we Flensburg. Szefostwo niemieckiej marki zapowiedziało dużą akcję odwoławczą. Do serwisów trafi 11 700 samochodów. Chodzi głównie o takie modele jak BMW M550 xDrive oraz BMW 750d xDrive.

Zobacz także: Siedem lat więzienia i 400 tys. dolarów kary. Amerykański sąd bezlitośnie karze za Dieselgate

BMW sprawdza, czy samochody ze zmodyfikowanym oprogramowaniem były eksportowane za granicę. W zeszłym tygodniu KBA uwolnił BMW od zarzutu świadomego montowania w modelach serii 3 z silnikiem Diesla urządzenia wyłączającego ogranicznik emisji zanieczyszczeń podczas jazdy – aktywował się dopiero podczas testów emisji spalin. Dyrektor techniczny BMW, Klaus Frohlich zapewniał, że pojazdy wyprodukowane przez BMW nie są „z zasady” wyposażana w tego typu rozwiązania.

Wiceprzewodniczący klubu poselskiego partii Zielonych w Bundestagu Oliver Krischer powiedział, że bawarskiej firmie będzie trudno utrzymać opinię uczciwego producenta czystych samochodów. Na dodatek zażądał od wszystkich producentów przedstawienia całościowych informacji nt. oprogramowania montowanego w silnikach Diesla.

Zobacz także: To nie koniec Dieselgate. Silniki po poprawkach bardziej awaryjne

Więcej o:
Komentarze (6)
Afera Dieselgate - BMW
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ppoo

  Oceniono 9 razy 7

  Pierw "przez pomyłkę" napisano takie oprogramowanie, później "przez pomyłkę" zostało ono wgrane. Czy tylko mnie się wydaje, że ktoś tu dokonuje gwałtu na inteligencji klientów.
  Ale jest tego i drugie dno. Klienci "przez pomyłkę" dowiedzieli się jak wygląda morale kierownictwa BMW i że firma prawdopodobnie oszukuje na wielu płaszczyznach, wszędzie tam gdzie można zwiększyć zyski / zmniejszyć koszty : -)

 • Gość: Wzwut

  Oceniono 5 razy 3

  "(...) zainstalowano "przez pomyłkę" niewłaściwe oprogramowanie, które zmniejszało emisję szkodliwych substancji do atmosfery"

  Redaktorek jak zwykle nie rozumie o czym pisze. STRASZNE by było takie oprogramowanie, które by ZMNIEJSZAŁO emisję szkodliwych substancji.

 • Gość: abc

  Oceniono 2 razy 2

  Kazdy kto pracowal w branzy motoryzacyjnej wie, ze te tlumaczenia to klamstwo. Kazde oprogramowanie, dokument, plik sa wersjonowane i wymagaja akceptacji menedzera. Menedzer nie jest kamikaze, wiec wykonuje polecenia kierownictwa wyzszego szczebla. Wyobrazacie sobie niemieckiego menedzera lub inzyniera, ktory nie slucha polecen przelozonego? Wgranie blednego firmware na produkcji jest malo prawdopodobne, bo tutaj testy sa proste na zasadzie PASS/FAIL, wiec z automatu by odrzucilo wersje niezgodna lub niezaakceptowana. Niemieckie koncerny nawet kłamac wiarygodnie nie potrafia.

 • Oceniono 1 raz 1

  Haha żałosne, pierwsza i ważna sprawa, artykuł jest napisany tak aby manipulować opinią publiczną, bo oprogramowanie zostało błędnie wysłane do tych jednostek napędowych i nie ma na celu żadnych manipulacji, po prostu nie spełnia norm... Nie wiem kto to pisał i skąd ma takie informacje, ale chyba słabo zapoznał się z tematem. Tak właśnie wygląda powielanie bezmyślnie ploteczek.

 • Gość: tak tak

  Oceniono 3 razy 1

  CIEKAWE CZY PRZEZ POMYŁKĘ DOKŁADAJA WYPOSAŻENIA ,I OBNIŻAJĄ DRASTYCZNIE CENY SWOICH AUT ,A......JESZCZE JEDNO PRZEZ POMYŁKĘ PISZĄ ŻE DWUTONOWY SUV PALI PIĄTKE NA SETKĘ W MIEŚCIE ....BUUUUUUUHAHA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX