Przełom w elektromobilności w Polsce - powstaną stacje IONITY

Projekt pierwszej paneuropejskiej sieci ładowarek o wysokiej mocy trafi również do Polski. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie około 400 stacji w 18 krajach. Zbuduje je spółka składająca się z kilku producentów samochodów.

Spółka IONITY powstała z inicjatywy takich spółek jak BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company oraz Volkswagen Group. Mapa inwestycji obejmuje również Polskę. Budowa pierwszych stacji nad Wisłą ruszy dopiero w 2019 roku, a pierwsi klienci będą mogli skorzystać z nich w 2020 roku. Punkty IONITY będą dostępne na stacjach paliw Shell.

Sieć ładowarek HPC przy głównych trasach pozwoli rozwijać mobilność elektryczną. Wysoka moc stacji zredukuje czas ładowania do minimum, co poprawi komfort dalekich podróży. Wszystkie punkty będą działać w oparciu o europejski standard ładowania Combined Charging System, pozwalający zasilać pojazdy z napędem elektrycznych od różnych producentów.

Zobacz także: Orlen stawia na elektryki. Jeszcze w tym roku na polskich stacjach pojawią się szybkie ładowarki

Duży udział w budowie takiej infrastruktury ma grupa BMW. Niemiecki producent tylko w 2017 roku dostarczył klientom na całym świecie ponad 100 tys. zelektryfikowanych aut. W tym roku planuje sprzedaż na poziomie 140 tys. egzemplarzy, a do końca 2019 roku nawet pół miliona. W ofercie producenta do 2025 pojawi się 25 zupełnie nowych modeli, w tym 12 z napędem w pełni elektrycznym.

Czy Twoim zdaniem w Polsce samochody elektryczne zaczną odgrywać poważną rolę już w najbliższych latach?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.