Europejczycy mają dość diesli - to już nie życzenie ekologów, tak wygląda rzeczywistość

Jeszcze kilka lat temu diesle cieszyły się dużą popularnością i były uznawane za niezawodne i ekonomiczne. Teraz odchodzą do lamusa z kilku powodów - m.in. zbyt wysokiej emisji i coraz większego udziału napędów alternatywnych.

Szybka analiza statystyk sprzedaży nowych samochodów z kilku ostatnich lat prowadzi do jednego wniosku - silniki wysokoprężne cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem Europejczyków. Tym bardziej, że w Europie z roku na rok sprzedaje się coraz więcej samochodów.

Tylko w 2017 roku liczba zarejestrowanych samochodów zwiększyła się o 3,1 proc., a na drogach pojawiło się ponad 15,6 mln aut więcej. W tym samym czasie liczba aut z silnikiem wysokoprężnym wyniosła 6,77 mln egzemplarzy – to o 7,9 proc. mniej niż w 2016 roku.

Patrząc na łączną ilość rejestracji, udział silników wysokoprężnych w 2017 roku wynosił 43,8 proc. To najniższy wynik od 2003 roku, kiedy współczynnik wynosił 43,4 proc, a jedną alternatywą dla diesli były silniki benzynowe. W tej chwili coraz większy udział mają samochody z napędem hybrydowym i elektrycznym.

Wykres 1 "Udział diesli w rynku samochodów pasażerskich w Europie"

Udział diesli w rynku samochodów pasażerskich w EuropieUdział diesli w rynku samochodów pasażerskich w Europie fot. JATO

W większości krajów na mapie Europy odnotowano spadek zainteresowania dieslami. Najbardziej gwałtowne spadki odnotowano w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Polsce i Luksemburgu.

Wykres 2 "Udział samochodów z silnikami wysokoprężnymi w rynku w poszczególnych krajach Europy"

Udział samochodów z silnikami wysokopreżnymi w rynku w poszczególnych krajach EuropyUdział samochodów z silnikami wysokopreżnymi w rynku w poszczególnych krajach Europy fot. JATO

W 2011 roku na cztery zarejestrowane samochody w Norwegii przypadały trzy diesle. Jednak zaangażowanie rządu w promocję alternatywnych źródeł napędu sprawiło, że udział tych silników zmniejszył się do 23 proc. – to spadek aż o 52 proc. w ciągu 6 lat.

Auta z napędem alternatywnym odnotowały w 2017 roku wzrost o 46,2 proc. To kolejny rok poważnych wzrostów. W ciągu roku wolumen zwiększył się z ponad 500 tys. egzemplarzy do 738 tys. w ubiegłym roku. W zestawieniach dominują auta hybrydowe. Auta elektryczne czekają jeszcze na lepsze czasy – ich udział w rynku wynosi na razie 0,9 proc. Główną przyczyną jest brak infrastruktury do ładowania akumulatorów.

Wykres 3 "Rejestracje w 2017 w zależności od rodzaju paliwa" (AFV- napędy alternatywne, Diesel - olej napędowy, Gasoline - benzyna)

Rejestracje w 2017 w zależności od rodzaju paliwaRejestracje w 2017 w zależności od rodzaju paliwa fot. JATO

Czy rozważasz zakup samochodu z silnikiem Diesla?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.