Po wielu miesiącach CEPiK 2.0 zaczyna działać. "Mój pojazd" przyda się każdemu kierowcy

Nie pamiętasz, kiedy kończy się ważność badania technicznego albo polisy OC, chcesz sprawdzić szczegółowe dane techniczne lub zobaczyć przebieg swojego auta? Teraz wszystkiego dowiesz się dzięki e-usłudze "Mój Pojazd".

Wszystkie dane zgromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) będą w końcu dostępne nie tylko dla urzędników, ale również dla obywateli. W tym celu Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę „Mój Pojazd”, gdzie w jednym miejscu, za darmo, bez wychodzenia z domu będzie można sprawdzić istotne informacje o posiadanych pojazdach.

Usługę „Mój Pojazd” znajdziemy w zakładce „Kierowcy i pojazdy” na stronie obywatel.gov.pl. Wystarczy zalogować się do usługi za pomocą Profilu Zaufanego, żeby mieć dostęp do takich informacji jak:

  • dane o pojeździe, w tym: marka, typ, nr vin, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego;
  • dane techniczne pojazdu, w tym: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw osi;
  • dane o zdarzeniach związanych z pojazdem, w tym wyrejestrowanie i zbycie;
  • dane o zawartej polisie, w tym datę zawarcia i wygaśnięcia, nazwę zakładu ubezpieczeń;

Oprócz tego w systemie jest dostępnych wiele innych, przydatnych informacji, które można eksportować do pliku PDF. W niedalekiej przyszłości usługa „Mój Pojazd” będzie rozszerzana o kolejne funkcjonalności. Kierowca będzie mógł sprawdzić całą historię związaną z pojazdem na osi czasu oraz sprawdzić, jakie pojazdy miał w przeszłości. W bazie danych pojawią się również informacje o szkodach.

Zobacz także: Problemy z CEPiK 2.0. Kierowcy stoją w kolejkach, a urzędnicy toną w dokumentach. Co poszło nie tak?

Ministerstwo Cyfryzacji planuje jeszcze wprowadzić takie funkcje, jak „Sprawdź swoje uprawnienia”, „Uprawnienia kierowcy” czy „Przypomnij o terminach” – powiadomienia mailem o nadchodzących terminach np. badań technicznych i polisy OC.

 

Nad usługą „Mój Pojazd” pracowało Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centralny Ośrodek Informatyki. Oprócz usługi „Mój Pojazd” obywatele mogą korzystać z e-usług: „Historia Pojazdu”, „Bezpieczny Autobus” oraz „Sprawdź swoje punkty karne’, a kolejne e-usługi dla zmotoryzowanych będą uruchamiane wraz z postępem prac przy modernizacji CEPiK 2.0.

Zobacz także: Dobra zmiana dla kierowców. Od dzisiaj możesz sprawdzić w Internecie historię auta z zagranicy

Serwis OBYWATEL.GOV.PL

Serwis obywatel.gov.pl to cały czas rozwijana przez Ministerstwo Cyfryzacji platforma, ułatwiająca z urzędów w Polsce. Na stronie znajdziemy prosty i przystępny opis wielu usług (przykładowo, opis co musisz zrobić, co przygotować, gdzie pójść) i coraz więcej z nich załatwić bez wychodzenia z domu przez Internet. Ministerstwo chwali się już 42 usługami online. Dużą popularnością na platformie cieszy się m.in. sprawdzenie, czy dowód osobisty lub paszport jest gotowy do odbioru. Wielu kierowców loguje się także na platformie, żeby sprawdzić liczbę punktów karnych.

Bezpośredni link do serwisu znajdziecie tutaj: obywatel.gov.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.