Podatek od zakupu samochodu w 2018 r. Spóźnienie może kosztować nawet 30 tys. zł

Każdy nabywca samochodu musi pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności. Chodzi nie tylko o rejestrację pojazdu, ale także konieczność rozliczenia się z fiskusem. Ile wynosi podatek od zakupu samochodu w 2018 r.?

Większość nabywców samochodów jest zobowiązana do zapłaty podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Jego wysokość od kilkunastu lat się nie zmienia i wynosi 2 proc. liczone od wartości samochodu.

Należy go zapłacić w momencie, gdy kupujemy samochód od podmiotów nie będących podatnikami VAT. To oznacza, że jeśli rynkowa wartość pojazdu wynosi 10 tysięcy zł, trzeba odprowadzić do urzędu 200 zł.

Co ciekawe, urzędnicy przy wyliczaniu wartości podatku konfrontują kwoty wpisane w umowie kupna sprzedaży z własnymi tabelami, w których wpisane są szacowane wartości konkretnych modeli.

Przeczytaj także: Podatek od zakupu samochodu w 2019 r.

Podatek PCC - zaniżanie wartości nie ma sensu

Zaniżanie wartości przedmiotu umowy ma uzasadnienie jedynie w przypadku, gdy auto jest uszkodzone. Wówczas, po przedstawieniu dokumentacji fotograficznej lub kosztorysu naprawy, urzędnik spojrzy przychylnym okiem na kwotę widniejącą na umowie.

W pozostałych przypadkach odniesie się do urzędowych widełek i sam narzuci kwotę do zapłaty. Od decyzji pracownika urzędu skarbowego można się odwołać.

Na zapłacenie podatku ustawodawca przewidział 14 dni od dnia zakupu samochodu.

W tym celu, należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A (kilku nabywców). Nie trzeba tego jednak robić osobiście. Wystarczy wysłać wypełniony dokument listem poleconym lub drogą elektroniczną.

Pieniądze muszą trafić na rachunek bankowy przypisanego do nowego właściciela urzędu w określonym terminie. Jeśli nastąpi to później, „skarbówka” ma prawo nałożyć dotkliwą karę – od 168 do 33 600 zł. W przypadku wystąpienia poślizgu z płatnością, warto zawczasu złożyć oświadczenie (czynny żal). Należy w nim przyznać się do winy oraz zobowiązać się do uiszczenia finansowych zaległości wraz z ustawowymi odsetkami.

Co ważne, obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, przedawnia się po pięciu latach.

Przeczytaj także: Jazda na zbyt niskich obrotach może doprowadzić do finansowych tarapatów

Kiedy nie trzeba płacić PCC?

Ustawodawca przewidział też uprzywilejowane grupy zwolnione z odprowadzenia PCC. Należą do nich osoby niepełnosprawne kupujące pojazd na własny użytek. Na brak opłat mogą również liczyć nabywcy samochodów, których wartość nie przekracza 1000 złotych.

Jeśli pojazd pochodzi od podmiotu będącego płatnikiem VAT, podatek PCC także nie występuje. Dotyczy to transakcji dokonywanych między innymi z komisami. Podobne procedury obowiązują w przypadku samochodów z zagranicy. W myśl polskiego prawa, w takiej sytuacji przysługuje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Więcej o:
Komentarze (65)
Podatek od zakupu samochodu w 2018 r
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ojs007

  Oceniono 105 razy 95

  A co jest w przypadku darowizny ? Jeden z bezdomnych ofiarował 2 samochody. Czy nowy właściciel musi zapłacić podatek ?

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 64 razy 56

  "...urzędnicy przy wyliczaniu wartości podatku konfrontują kwoty wpisane w umowie kupna sprzedaży z własnymi tabelami, w których wpisane są szacowane wartości konkretnych modeli."
  Zawsze mnie zastanawiało, że wg US mój samochód jest więcej wart, niż za niego zapłaciłem, a wg ubezpieczyciela mniej.
  Może by tak wprowadzić jedną wspólną tabelę dla wszystkich instytucji?

 • Gość: haron

  Oceniono 49 razy 35

  a jak mnie bezdomny ofiaruje jaguara czy też muszę płacić ,zaznaczam że nie jestem redemptorystą ani t.p.

 • Gość: Kuba

  Oceniono 36 razy 26

  Co za artykuł, a na głównej stronie zdjęcie z salonu, które wprowadza w błąd, bo kupując auto z salonu naturalnie nie płacimy PCC.

 • qlll

  Oceniono 26 razy 22

  Jedna z wielu patologii w naszym kraju. Z góry urzędnik zakłada, że w umowie poświadczona jest nieprawda. Z tego co się orientuję to nie ma nawet przepisu który pozwala urzędnikom na takie zachowanie i branie cen z jakiś tabel.

 • fakej

  Oceniono 18 razy 14

  " Podobne procedury obowiązują w przypadku samochodów z zagranicy. W myśl polskiego prawa, w takiej sytuacji przysługuje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych."

  Zdaje się, że nawet jak samochód zarejestrowany w PL polski obywatel sprzedaje drugiemu ziomkowi ale umowa jest zawierana za granicą to też nie ma PCC. Tyle, że urzędy żądają uwiarygodnienia faktu zawarcia umowy za granicą, więc trzeba by sobie strzelić jakąś sweet focię umowy i kontrachentów np. na tle bramy branderburskiej.

 • Gość: Oj,oj,oj

  Oceniono 11 razy 11

  Co za swiat co za swiat! Od zarobionych pieniedzy place podatek, przy kupnie za te pieniadze samochodu place podatek, sprzedaje ten samochod place podatek, kupuje nastepny samochod place kolejny podatek itd. itd. itd. Kim ja jestem, za kogo mnie panstwo ma, tyko pytam.

 • castinglove

  Oceniono 17 razy 11

  co za chory kraj idiotow

 • Gość: haron

  Oceniono 19 razy 5

  a jak mnie bezdomny ofiaryje jaguara to ile muszę zapłacić ,zaznaczam że nie jestem redemptorystą ani innym duchownym?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX