Mandat za rozmawianie przez telefon podczas jazdy

Policja walczy z kierowcami, którzy używają telefonu podczas jazdy. Francja właśnie postawiła kolejny krok w tej walce - zakazała korzystania z telefonu nawet na postoju. Już niedługo takie przepisy mogą dotrzeć do Polski. Jaki można dostać mandat za rozmawianie przez telefon podczas jazdy?

Korzystanie z telefonu podczas jazdy to prosta droga do spowodowania zagrożenia. Zwłaszcza w dobie wszechobecnych smartfonów jest to palący problem. Przez telefon już nie tylko rozmawiamy i wysyłamy SMS-y, ale możemy także sprawdzić skrzynkę pocztową, najświeższe informacje albo wejść do jednego z komunikatorów. Kierowcy często korzystają też z nawigacji, a niewielu z nich ma uchwyt na komórkę.

Policja na każdym kroku podkreśla, jak niebezpieczne jest używanie telefonu podczas jazdy. To jedna z najbardziej rozpraszających czynności za kierownicą - żeby spojrzeć na ekran komórki musimy oderwać wzrok od drogi. Każda sekunda nieuwagi może być brzemienna w skutkach, gdy np. na jezdnię wybiegnie dziecko, a my zareagujemy z opóźnieniem. A statystyki policji przerażają - aż 8 na 10 kierowców w Polsce używa telefonu podczas jazdy.

Zobacz także: Obsługa nawigacji może skończyć się tragicznie. Nawet 30 proc. wypadków to wina nieuwagi

Francja idzie na wojnę z kierowcami rozmawiającymi przez telefon w samochodzie

Francuskie władze postanowiły walczyć z kierowcami, używającymi komórek jeszcze zacieklej niż do tej pory. Sąd właśnie zakończył głośną sprawę z zeszłego, w której kierowca nie zgodził się przyjąć mandatu, kiedy używał smartfona, stojąc przed rondem z włączonymi światłami awaryjnymi. Sędzia zdecydował, że mandat się należał, a kierowca może używać telefonu tylko i wyłącznie na miejscu parkingowym.

To oznacza, że Francuzi nie będą mogli np. zjechać na pobocze, aby sprawdzić drogę dojazdu do celu, odebrać ważną rozmowę telefoniczną czy odpisać na SMS-a. Kierowca może użyć telefonu na postoju tylko pod jednym warunkiem - jeżeli doszło do wypadku lub awarii i chce powiadomić stosowne służby.

Mandat za rozmawianie przez telefon podczas jazdy

Mandat za rozmawianie przez telefon podczas jazdy we Francji jest bardzo dotkliwy. W przeliczeniu na złotówki przekracza 565 złotych. Policja prowadzi szeroko zakrojoną akcję przeciwko łamiącym ten przepis - we Francji to jeszcze poważniejszy problem (statystyki mówią o 9 na 10 kierowcach), a rocznie karze się tam ponad 300 000 kierowców za używanie telefonu podczas jazdy. Aż tak ostra interpretacja przepisów nie powinna dziwić, bo coraz więcej Francuzów narzeka na auta blokujące pobocza i wąskie uliczki. Często właśnie z powodu smartfonów.

To nie jedyne zaostrzenie przepisów dla kierowców nad Sekwaną w ostatnim czasie. Wszyscy kierowcy, jadący do Francji, powinni mieć na uwadze, że na drogach krajowych obniżono dopuszczalną prędkość z 90 do 80 km/h.

Zobacz także: Polskie drogi jak rosyjska ruletka. Winni są kierowcy. Dane jasno to pokazują

W Polsce mandat za rozmawianie przez telefon jest o wiele niższy, ale kierowcę zaboleć mogą punkty karne.

Za używanie telefonu podczas jazdy bez użycia zestawu głośnomówiącego grozi kierowcy 200 złotych mandatu oraz 5 punktów karnych.

Coraz częściej pojawiają się głosy, że kara musi być znacznie surowsza. Jeżeli pomysł Francuzów zda egzamin, to możemy się spodziewać podobnego rozwiązania także nad Wisłą.

Sąd interpretował przepisy drogowe. Wszystko z powodu jednego niezdanego egzaminu

Czy uważasz, że podobne przepisy powinny zostać wprowadzone także w Polsce?
Więcej o:
Komentarze (107)
Mandat za korzystanie z telefonu w samochodzie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • zgred151

  Oceniono 45 razy 39

  Wystarczy stanąć na chwile przy drodze i widać ze w ok . 50 % aut , kierowcy maja telefon przy uchu ,

 • Gość: eryk

  Oceniono 43 razy 35

  Wszystko ok ale co z wszechobecnymi tabletami w samochodach??? W takim volvo czy 308 nic nie ustawisz jak nie oderwiesz wzroku od drogi !!

 • Gość: Zenek

  Oceniono 26 razy 24

  W Polsce mandat o wiele niższy niż we Francji??
  Radzę autorowi wrócić do szkoły.
  Minimalna krajowa w Polsce 2100 zł, mandat 200 zł to Polaka kosztuje mandat 9,52 % wypłaty.
  Minimalna krajowe we Francji 6248 zł, mandat 565 zł to Francuza kosztuje mandat 9,04% wypłaty.
  Mi wychodzi że to jednak u nas mandaty są droższe.
  Szanowny pan autor jak przelicza wszystko na złotówki to niech przeliczy na złotówki także dochody i porówna według dochodów.

 • Gość: jacek

  Oceniono 21 razy 19

  Oczywiście jeśli smartfona zintegrujemy z samochodem i będziemny się nim posługiwali nie dotykając go, to możemy nadal dzwonić, czytać wiadomości i wyszukiwać pioseneczki w telefonie?

  A tak na marginesie: w wynoszonej pod niebiosa Tesli Model 3, nawet włączenie wycieraczek wymaga przebrnięcia przez menu na centralnym ekranie dotykowym. Jeżeli smartfon jest tak niebezpieczny, to Model 3 nie powinien zostać homologowany i dopuszczony do ruchu w Europie.

 • Gość: xman

  Oceniono 47 razy 17

  Przepisy w oczywisty sposób są debilne. Nie mówię o tych awaryjnych przed rondem ale o niemożności zjazdu na pobocze. Albo pismak coś źle zrozumiał albo Francuzi nadal popadają w absurdalną, legislacyjną sraczkę. Znając Polskę - zaimportujemy to. By my importujemy wszystkie najgorsze pomysły.

 • Gość: romszer

  Oceniono 18 razy 16

  A co z pieszymi którzy wchodzą na przejście z telefonem przy uchu nie patrząc na nic?

 • wawiak80

  Oceniono 27 razy 15

  Ciekawe jak będą interpretowali korzystanie ze smartfona jeśli bedzie miał właczoną nawigację.
  Przecież teraz każdy ma nawigacje w smartfonie i patrząc na niego w trakcie jazdy z niego korzysta.

 • Gość: Stary Dundel

  Oceniono 16 razy 12

  Kultura kierowców rośnie. Teraz w korku to już rzadko kto dłubie w nosie jak kiedyś teraz wszyscy wysyłają smsy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX