Zielone listki wracają. Okres próbny dla kierowców już od tego roku. Co to oznacza?

Każdy kierowca, który odbierze prawo jazdy od 4 czerwca 2018 r. będzie objęty dwuletnim okresem próbnym. Jakie zasady będą obowiązywać podczas tych 24 miesięcy po odebraniu dokumentu?

4 czerwca 2018 roku wejdą w życie przepisy, na mocy których każdy kto odbierze dokument prawa jazdy, bez względu na to czy uzyskał uprawnienia do prowadzenia pojazdów po raz pierwszy, czy w przeszłości już je posiadał, będzie objęty dwuletnim okresem próbnym. W jego trakcie, kierowcę będą obowiązywały zaostrzone przepisy. Będzie też musiał przejść dodatkowe szkolenia.

Okres próbny dla kierowców – zaostrzone przepisy

W trakcie dwuletniego okresu próbnego, kierowca będzie musiał przestrzegać bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących ograniczeń prędkości. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł jechać szybciej niż 50 km/h. Poza nim, limit wyniesie 80 km/h. Z kolei na autostradach i drogach ekspresowych ograniczenie prędkości zostało ustalone na 100 km/h.

To jednak nie wszystko.

Przeczytaj także: Wszystkie zmiany dotyczące kierowców, które wejdą w życie w 2018 r.

Okres próbny dla kierowców – zielony listek i kursy doszkalające

Przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego, kierowcy będą mogli prowadzić wyłącznie samochody, które zostaną oznaczone symbolem zielonego liścia.

Oprócz tego, między 4, a 8 miesiącem po odebraniu dokumentu prawa jazdy, kierowcy będą musieli odbyć obowiązkowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Teoretyczne szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie trwało dwie godziny i będzie się odbywało w ośrodku WORD. Szkolenie praktyczne potrwa godzinę i będzie się odbywało w ośrodku doskonalenia jazdy.

Oba szkolenia będą płatne. Według przepisów, szkolenie teoretyczne nie może być droższe niż 100 zł, z kolei cena szkolenia praktycznego nie może przewyższyć 200 zł.

Kierowcom, którzy nie dostarczą do starostwa zaświadczeń o odbyciu obowiązkowych kursów doszkalających przed upływem okresu 8 miesięcy od daty odebrania prawa jazdy, zostaną cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Przeczytaj także: Aktualny taryfikator mandatów na 2018 r.

Przez pierwsze 8 miesięcy zakaz pracy jako kierowca

Ponadto przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego nie będzie można podjąć pracy kierowcy, ani osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu pojazdu kat. B.

Kiedy okres próbny dla kierowców zostanie przedłużony?

Kierowcy, którzy odbiorą dokument prawa jazdy od 4 czerwca 2018 r. będą się musieli mieć na baczności. W przypadku, gdy popełnią dwa wykroczenia drogowe (dwa razy zostaną ukarani mandatem), okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Dodatkowo zostaną skierowani na badania psychologiczne i kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z kolei, gdy w trakcie okresu próbnego popełnią jedno przestępstwo przestępstwo drogowe lub trzy wykroczenia, wtedy prawo jazdy zostanie cofnięte.

Zobacz także: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018

Więcej o:
Copyright © Agora SA