Kierowcy sięgną głębiej do kieszeni. Opłata za przegląd może wzrosnąć o ponad 50 proc.

Kierowcy muszą się przygotować na kolejne podwyżki. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wysłała pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany tabeli opłat za obowiązkowe przeglądy.

PISKP ma mocne argumenty - jednym z nich jest fakt, że stawki za wykonanie przeglądu nie zmieniły się od 14 lat. Stowarzyszenie zrzeszające diagnostów wyliczyło, że realne koszty prowadzenia działalności wzrosły o około 70 proc. Kolejnym ciosem dla właścicieli stacji kontroli pojazdów było podniesienie stawki podatku VAT w 2011 roku. Przez ten czas stawki za przegląd pozostawały na wcześniejszym poziomie.

Diagności zarzucają rządzącym, że nie zadbali o waloryzację opłat za przeglądy. Póki co nie padły żadne propozycje dotyczące tabeli opłat, ale kilka lat temu pojawiły sie pierwsze propozycje zmian w cenniku. W 2012 roku PISKP zaproponował zmianę ceny na 150 zł - o ponad 50 proc. więcej niż obecnie. Przypomnijmy, teraz kierowcy muszą zapłacić za okresowe badanie techniczne 98 zł.

Przeliczono również stawkę dla motocyklistów. Obecnie cennik przewiduje opłatę w wysokości 62 zł, ale kilka lat temu proponowano podniesienie jej do 100 zł.

Zobacz także: Skoda zaskakuje - premiera nowego crossovera w Genewie

PISKP nie ujawnia najnowszych propozycji stawek, ale możemy się spodziewać, że nie będą one mniejsze niż te, które proponowano w 2012 roku.

Czy Twoim zdaniem opłata za przegląd techniczny pojazdu powinna wzrosnąć?
Więcej o: