Kierowcy sięgną głębiej do kieszeni. Opłata za przegląd może wzrosnąć o ponad 50 proc.

Kierowcy muszą się przygotować na kolejne podwyżki. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wysłała pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany tabeli opłat za obowiązkowe przeglądy.

PISKP ma mocne argumenty - jednym z nich jest fakt, że stawki za wykonanie przeglądu nie zmieniły się od 14 lat. Stowarzyszenie zrzeszające diagnostów wyliczyło, że realne koszty prowadzenia działalności wzrosły o około 70 proc. Kolejnym ciosem dla właścicieli stacji kontroli pojazdów było podniesienie stawki podatku VAT w 2011 roku. Przez ten czas stawki za przegląd pozostawały na wcześniejszym poziomie.

Diagności zarzucają rządzącym, że nie zadbali o waloryzację opłat za przeglądy. Póki co nie padły żadne propozycje dotyczące tabeli opłat, ale kilka lat temu pojawiły sie pierwsze propozycje zmian w cenniku. W 2012 roku PISKP zaproponował zmianę ceny na 150 zł - o ponad 50 proc. więcej niż obecnie. Przypomnijmy, teraz kierowcy muszą zapłacić za okresowe badanie techniczne 98 zł.

Przeliczono również stawkę dla motocyklistów. Obecnie cennik przewiduje opłatę w wysokości 62 zł, ale kilka lat temu proponowano podniesienie jej do 100 zł.

Zobacz także: Skoda zaskakuje - premiera nowego crossovera w Genewie

PISKP nie ujawnia najnowszych propozycji stawek, ale możemy się spodziewać, że nie będą one mniejsze niż te, które proponowano w 2012 roku.

Czy Twoim zdaniem opłata za przegląd techniczny pojazdu powinna wzrosnąć?
Więcej o:
Komentarze (115)
Opłata za przegląd techniczny - podwyżka
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: vican

  Oceniono 70 razy 44

  Paranoja ile chcą wydrzeć za 15 minut kontroli! Czemu nam takiej stawki nikt nie da ? Złodzieje! Dla bezpieczenstwa , takie badania powinny być darmowe , gdyby panstwu na nim zalezało ! Ale im zależy tylko na kasie obywatela kierowcy.

 • Gość: Kierowca

  Oceniono 62 razy 42

  Obecne 392 zł za godzinę to widocznie mało.nie ma chyba lżejszej pracy i łatwiejszej kasy ,tym bardziej że teraz inkasuje przed badaniem.

 • Gość: Kurzydem

  Oceniono 43 razy 41

  Koszty wzrosły, tak się nie opłaca, że... w moim mieście w 2017 roku otworzono dwie nowe SKP.

 • Gość: jeszczeWięcejSamochodów

  Oceniono 38 razy 34

  Z jednej strony opłata nie rośnie ale ile więcej samochodów jest od 2004r. Wg Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2004r. zarejestrowanych było 11,8 mln samochodów osobowych w Polsce. W roku 2016 liczba ta prawie się podwoiła do 21,6 mln samochodów osobowych. Można więc rzec, że przychów z opłaty za przeglądy, które są obowiązkowe zwiększył się prawie dwukrotnie. Nie wliczam tutaj samochodów ciężarowych, motocykli czy też innych pojazdów. Biorąc jeszcze pod uwagę, że za przegląd trzeba płacić przed wjechaniem na stanowisko diagnosty daje całkiem niezłą sumkę, dodatkowo samochodów ciągle przybywa. Czy potrzebna jest podwyżka opłaty? Moim zdaniem nie.

 • Gość: kam

  Oceniono 35 razy 25

  U mnie badanie trwa ok 10 minut, no chyba że zrobi sie kolejka to wtedy diagnosta potrafi obskoczyć samochód i w 5 minut. Spokojnie robią 6 samochodów w godzinę czyli 588pln/h

 • hamer.b

  Oceniono 45 razy 25

  Jednym słowem -draństwo,ciekawe czy moja wypłata też będzie o50% wyższa?

 • Gość: Vinci

  Oceniono 34 razy 24

  Dobrze Niech opłata wynosi 150 zł. ale badanie ważne 2 lata bez względu na wiek pojazdu tak jak jest np. w Niemczech Czemu w tym przypadku nie obowiązują unijne normy?

 • andgad

  Oceniono 25 razy 23

  Jeżeli jest tak tanio, tzn. Nie opłaci się biznes to z jakiego powodu stacje powstają jak grzyby po deszczu, nawet w małych wioskach - pralnia???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX