Współzałożyciel Apple znów krytykuje Elona Muska: "Nie jest wiarygodny"

Steve Wozniak to człowiek, którego przedstawiać nie trzeba. Od jakiegoś czasu współtwórca Apple mocno krytykuje poczynania Elona Muska. Kilka dni temu wyraził się ostro na jego temat podczas Nordic Business Forum w Sztokholmie.

Wozniak uważa, że Elon Musk osiągnął już wiele, ale wciąż musi sporo udowodnić. Zdaniem współtwórcy Apple, szef Tesli zbyt mocno reklamuje technologie, które nie mają nic wspólnego z faktami. Na dodatek używa „tanich sztuczek”, żeby odsunąć od siebie odpowiedzialność za błędy.

Mimo ostrych słów skierowanych w kierunku Muska, Wozniak od lat jest fanem Tesli. W swoim garażu parkuje dwa egzemplarze modelu S. Pierwszy samochód miał napęd na tylną oś, ale jakiś czas temu Wozniak wpadł w poślizg i jego Tesla wylądowała w rowie. Wtedy zdecydował się ma wersję z napędem na cztery koła. Jakiś czas później wraz z żoną wydali całkiem sporą kwotę na nowy egzemplarz z dużo bogatszym wyposażeniem.

Woźniak przyznał, że zainteresowała go jedna z funkcji, którą obiecywał Musk. W 2016 roku samochód miał być wyposażony w czujniki, które pozwolą samodzielnie przejechać cały kraj. W grę wchodziła też funkcja przywoływania samochodu do kierowcy.

Niedługo później okazało się, że Tesla zerwała współpracę z izraelską firmą Mobileye – samochód zamiast jednej kamery miał ich osiem, a premierę systemu przesunięto na 2017 rok. Elon Musk obiecywał wtedy, że demonstracyjna podróż Tesli od wybrzeża do wybrzeża odbędzie się przed końcem 2017 roku. W sierpniu termin przesunięto na 2018 rok, a w grudniu obiecywano kolejne terminy.

Ostatecznie to przelało czarę goryczy i nadszarpnęło zaufanie Wozniaka. Podczas forum w Sztokholmie powiedział, że najpierw wierzył we wszystkie rzeczy, a teraz nie wierzy w nic, co mówi Elon Musk lub Tesla. Skrytykował również technologię autonomicznej jazdy w Tesli, która wymaga skupienia ze strony kierowcy. Dodał jednak, że kocha swój samochód.

Podczas prelekcji Wozniak porównał zdolności sprzedażowe Elona Muska do swojego dawnego partnera biznesowego. „Jest tylko dobrym sprzedawcą, jak Jobs”.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.