Alians Renault-Nissan-Mitsubishi to największy producent aut - przegonił VW

To było do przewidzenia. Po podłączeniu japońskiej marki do mariażu Renault i Nissana udało się przegonić ze szczytu niemieckiego giganta motoryzacyjnego.

W 2017 roku największym producentem nowych samochodów osobowych był japońsko-francuski alians. Nissan sprzedał przez 12 miesięcy ubiegłego roku rekordową liczbę 5,82 mln, Renault 3,76 mln a Mitsubishi 1,03 mln nowych aut. W sumie całej grupie udało się osiągnąć wynik 10,61 mln sprzedanych egzemplarzy.

W tym samym czasie grupa Volkswagen sprzedała 10,53 mln samochodów. W skład firmy wchodzą takie marki jak Audi, Skoda, Seat, Porsche, Bentley i Bugatti. W ubiegłym roku Toyota zajmowała drugą lokatę, ale tym razem japoński koncern z wynikiem 10,2 mln sprzedanych aut spadł na trzecią pozycję.

Wszyscy czołowi producenci samochodów pracują nad efektem skali i nowymi technologiami – systemy autonomiczne, napędy elektryczne oraz usługi mobilne to trendy na najbliższe lata. Przy okazji firmy starają się maksymalnie obniżyć koszty produkcji. To dlatego szef koncernu Nissan-Renault postanowił przejąć udziały w Mitsubishi. Wszystkie trzy marki będą teraz dzielić platformy i gotowe rozwiązania, co pozwoli zredukować koszty badań i rozwoju oraz produkcji.

Podobny ruch wykonała jakiś czas temu Toyota, decydując się na partnerstwo z Suzuki i Mazdą. Z kolei koncern General Motors pozbył się ze swojego portfolio Opla, żeby skupić się na markach przynoszących dochody.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.