Ford pracuje nad autonomicznym, policyjnym radiowozem

Amerykański producent zamierza zbudować w pełni zautomatyzowany pojazd służący w policji. Taki samochód będzie automatycznie ścigać i karać piratów drogowych.

Kilka dni temu wyciekły do sieci wnioski patentowe amerykańskiego producenta samochodów. Ford pracuje nad autonomicznym samochodem, w którym znajdzie się miejsce dla funkcjonariusza policji, ale nie będzie on konieczny. Na razie nie wiadomo zbyt dużo na temat samego projektu. Pojazd o nadwoziu hatchback ma mieć silnik umieszczony z tyłu.

Radiowóz będzie wyposażony w przyrządy do pomiaru prędkości oraz system sztucznej inteligencji połączonej z kamerami. Będzie się komunikować z innymi urządzeniami na drodze, takimi jak np. stacjonarne fotoradary. Automatyczny radiowóz przejmie znane nawyki policjantów z drogówki – będzie się ukrywać w krzakach lub za drzewami i stamtąd zmierzy prędkość innych pojazdów na drodze.

Po tym, jak wykryje pojazd przekraczający prędkość, ruszy w pościg. Samochód będzie wyposażony z system komunikacji między pojazdowej, a sztuczna inteligencja zadecyduje, czy wystawić mandat, a może tylko wystawić pouczenie.

Nie wiemy jeszcze, kiedy pierwsze autonomiczne radiowozy wyjadą na drogi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.