Poczta Polska inwestuje w 226 samochodów opancerzonych

Już niebawem na polskich drogach pojawią się nowe samochody opancerzone w barwach Poczty Polskiej. Państwowa firma zdecydowała się na ofertę przygotowaną przez grupę PSA.

Poczta Polska będzie leasingować aż 226 nowych, opancerzonych bankowozów klasy B. Ich zadaniem będzie transport kosztowności. Są to Citroeny Jumper 35 L1H1 z silnikiem 2.0 BlueHDI (130 KM) pod maską. Zabudowę przygotowuje firma Carpol z Grodziska Mazowieckiego. To już kolejny kontrakt francuskiego producenta na rzecz Poczty Polskiej. Grupa PSA przekazała łącznie ponad 2 tys. samochodów.

Wszystkie maszyny będą przygotowane zgodnie z wytycznymi MSWiA. Na liście wyposażenia znajdziemy opancerzenie klasy FB2 oraz szyby kuloodporne BR2. Opony ze specjalnymi wkładkami w razie przebicia pozwolą oddalić się z miejsca zagrożenia na 15 km z prędkością 50 km/h.

Wartościowy ładunek będzie przewożony z tyłu pojazdu, oddzielony od kabiny stalową przegrodą. Dostęp do ładowni umożliwią dwuskrzydłowe drzwi oraz drzwi do kabiny konwojentów. W przegrodzie zamontowano wrzutnię typu zsypowego, która ogranicza korzystanie z drzwi przesuwnych – wszystko dla bezpieczeństwa pracy konwojentów. Specjalne pasy i stalowe stelaże będą zabezpieczać worki z przewożoną gotówką. Tylne wejście blokuje zamek klasy A z trzypunktowym ryglowaniem, spełniający wymogi normy PN-EN 1300.

Rozporządzenie wymagało instalacji takich zabezpieczeń jak immobiliser, układ alarmowy, sygnalizacja napadu oraz system lokalizacji pojazdu. Ze względu na pancerne szyby auto musiało być wyposażone w specjalny system klimatyzacji i wentylacji wnętrza.

Więcej o:
Copyright © Agora SA