Obowiązkowe badanie wzroku dla kierowców co roku? Poselski pomysł wzbudza kontrowersje

Dawno żadna interpelacja poselska nie wzbudziła wśród kierowców tylu kontrowersji, co pomysł posłanki PO, by wprowadzić coroczne, obowiązkowe badania okulistyczne dla kierowców. Dla wielu to kolejny skok na pieniądze.

Rzadko piszemy o interpelacjach poselskich, ale zapytanie posłanki Mirosławy Nykiel spotkało się z bardzo negatywnym odzewem ze strony kierowców w całym polskim Internecie. Sprawa obowiązkowych, corocznych badań lekarskich kierowców jest o tyle interesująca, że powraca raz na jakiś czas.

W interpelacji do ministra zdrowia posłanka PO zauważa, że "okres zimowy to czas zwiększonego ryzyka wypadków drogowych, a ponad 66% polskich kierowców po 40. roku życia nie ma pojęcia, że posiada wadę wzroku lub nosi okulary o nieprawidłowej korelacji. Statystyki pokazują, że co czwarty Polak stanowi zagrożenie dla siebie oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego". Posłanka zwraca uwagę, że zdaniem ekspertów wzrok należy badać raz w roku, a na pewno muszą robić to osoby po 40. roku życia.

Mirosława Nykiel sugeruje, że obowiązkowe, coroczne badania okulistyczne powinny obowiązywać wszystkich kierowców bez względu na wiek.

Teraz pozostaje nam czekać na odpowiedź ministerstwa, które nie ustosunkowało się jeszcze do interpelacji posłanki PO. Będziemy sprawę oczywiście monitorować, bo jeżeli rząd zdecyduje się na wprowadzenie takiego obowiązku, to odczują to wszyscy kierowcy w Polsce. A przede wszystkim ich portfele. Coroczne badanie u okulisty będzie przecież swoje kosztowało. To właśnie ten aspekt pomysłu posłanki wzbudza największe kontrowersje.

Zobacz także: Wybierzesz złe miejsce i zapłacisz nawet 1000 zł. To musisz wiedzieć o parkowaniu

Pomysł obowiązkowych badań okulistycznych dla kierowców powraca już któryś raz. Wcześniej pojawiały się już podobne propozycje, których główną intencją jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. A co Wy myślicie o takim pomyśle? Dajcie nam znać w komentarzach i sondażu poniżej.

Zobacz także: Już w lutym kierowców czeka rewolucja. Za mandat zapłacisz kartą od razu w radiowozie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.