Polacy nadal kupują stare samochody. Starsze niż Słowacy, Czesi i Węgrzy

Rynek samochodów ma się cały czas dobrze i nie zapowiada się, żeby sytuacja uległa zmianie. Potwierdzają to statystyki opracowane przez jeden z największych komisów w Europie.

AAA Auto prowadzi sieć ponad 40 salonów z autami używanymi na terenie Europy Wschodniej. Tylko w ubiegłym roku na terenie autokomisów należących do tej firmy pojawiło się prawie 2 mln ofert – to o 40 tys. więcej niż w 2016 roku.

Nie jest to jednak powód do zadowolenia, ponieważ w dużej części jest to efekt importowania wyeksploatowanych pojazdów z Zachodniej Europy. Takie pojazdy w Niemczech, Francji czy Belgii są wycofywane z eksploatacji, a nad Wisłą przeżywają drugą młodość.

W 2017 roku w grupie AAA Auto Polacy zgłaszali do sprzedaży najstarsze samochody ze wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej, gdzie firma ma swoje oddziały. Średni wiek auta wystawianego w Polsce wynosił 11,9 lat. Dla porównania na Słowacji wyniósł 9 lat, w Czechach 10,4 lat, a na Węgrzech 11,6 lat.

Auta wystawiane na sprzedaż w polskich komisach są starsze niż na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech.

Z racji wieku samochody miały też największy średni przebieg – wynosił on 176,2 tys. kilometrów. W Czechach (154,4 tys. km), na Słowacji (144,7 tys. km) i na Węgrzech (172,8 tys. km) przebiegi były zauważalnie niższe.

Dlatego zaawansowany wiek i duży przebieg sprawił, że auta dostępne w Polsce były najtańsze. Średnia cena samochodu nad Wisłą wyniosła 5702 euro, na Węgrzech 7342 euro, w Czechach 8034 euro, a na Słowacji aż 15372 euro.

Najpopularniejszym samochodem w Polsce był Opel Astra, na drugim miejscu wylądował Volkswagen Passat, a na trzecim - BMW Serii 3. Kolejne miejsca należą do Audi A4 i Volkswagena Golfa. W pierwszej dziesiątce zmieściły się jeszcze takie samochody jak: Ford Focus, Ford Mondeo, Opel Corsa, Renault Megane oraz Skoda Octavia.

W pozostałych krajach pierwsza trójka należała do następujących modeli: Węgry - Opel Astra, Ford Focus, BMW 3; Słowacja - Skoda Octavia, Volkswagen Passat, Volkswagen Golf; Czechy - Skoda Octavia, Skoda Fabia oraz Volkswagen Passat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.