Jesienią i zimą wiele dróg spowija mgła. W jakich przypadkach można użyć świateł przeciwmgłowych, żeby uniknąć mandatu?

Za niewłaściwe używanie świateł polskie prawo przewiduje mandat. Dlaczego? Chodzi o to, żeby ich nie nadużywać i nie oślepiać innych kierowców. Oto zasady używania świateł przeciwmgłowych.

Jesienią i zimą zmrok zapada szybciej, często występują też mgły. Wszystko to znacznie pogarsza widoczność na drodze.

- W tym okresie wielu uczestników ruchu drogowego ma problem z prawidłowym używaniem świateł przeciwmgłowych i szuka informacji dot. przepisów regulujących prawidłowe ich stosowanie. Często też na naszych drogach obserwujemy pojazdy, których kierowcy włączają światła przeciwmgłowe niezgodnie z obowiązującym prawem w tym zakresie - komentuje policja.

Zasady używania świateł przeciwmgłowych

Zasady używania przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych ustalono w ustawie Prawo o ruchu drogowym. W artykule 30 czytamy, że "kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie".

Zobacz także: Policjant w oku kamery, czyli czy można nagrywać funkcjonariusza podczas kontroli drogowej

W tym samym artykule znajdziemy dalej: "kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła".

Tym samym niedopuszczalne jest włączanie tylnych świateł przeciwmgłowych w sytuacji gdy pada śnieg czy deszcz, a prowadzący mają zapewnioną widoczność na co najmniej 50 m.

Kierowca może także używać przednich świateł przeciwmgłowych na krętej drodze od zmierzchu do świtu niezależnie od przejrzystości powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że taka droga musi być odpowiednio oznakowana.

Mandat za nadużywanie świateł przeciwmgłowych

Nadużywanie świateł przeciwmgłowych może prowadzić do oślepiania innych kierowców. Dlatego jest karane przez policję mandatem w wysokości 100 zł i 2 pkt karnych.

Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Więcej o:
Komentarze (73)
Zasady używania świateł przeciwmgłowych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: wwwww

  Oceniono 34 razy 32

  to jest moim zdaniem jakiś fenomen, gdy za oknem pada, jest mżawka, zaczyna zmierzchać jeżdżą na światłach dziennych (mały LEDzik, z tyłu brak oświetlenia), niech tylko obłoczek mgły pojawi sie obok drogi od razu włączają przeciwmgłowe, a najlepiej gdy jedzie sie w kolumnie np 15aut i z tego 10 razi czerwienią po oczach

 • Gość: gość

  Oceniono 23 razy 21

  Porażająceo wzrasta też liczba kierowców, którzy nie używają kierunkowskazów przy zmianie pasa ruchu. To już jest plaga.

 • Maciek Kar

  Oceniono 35 razy 13

  Ok przeciwmgielne tylne jak najbardziej , ale dlaczego z przodu? Że co świecą po oczach? A jak ludzie jeżdżą ze źle ustawionymi światłami mijania i oślepiają to mandatów nie wlepiają !!! Za to niech się wezmą!

 • Gość: Zibi

  Oceniono 16 razy 12

  Policja wogóle nie reaguje na to zjawisko , które w Polsce występuje nagminnie. To świadczy o nędznej szkole jazdy , debilnych kierowcach i leniwych lub nie douczonych policjjantach .

 • remo29

  Oceniono 11 razy 11

  Ludzie nie patrzą na tablicę rozdzielczą, naciska rano "start", włącza radio i tyle ją widział. Bo jak inaczej można jechać przez całe miasto BEZ świateł, albo z włączonymi "długimi", czy przeciwmgielnymi? Mnie by taka kontrolka oczy wybiła...

 • artu30

  Oceniono 10 razy 10

  lekka mgiełka, co piąty dureń na drodze ma włączone przeciwmgielne

 • sacc77

  Oceniono 11 razy 7

  Co do światel:
  Poważnym błędem legislacyjnym jest przepis pozwalający na jazdę na światłach dziennych świecących jedynie z przodu.
  Dlaczego?
  Co i rusz widać "miszczów" kierownicy, którzy jeżdżą w miastach na fabrycznych światłach dziennych całą dobę niezależnie od tejże doby pory.
  W efekcie na ulicach jest coraz więcej "widm" mających włączone światła do jazdy dziennej - z przodu - natomiast zupełnie nieoświetlonych z tyłu.
  Oddzielna sprawa to bździdła ledowe udające światła do jazdy dziennej, dające tyle światła, że nawet w nocy ledwo je widać, na które Policja zupełnie nie reaguje.

 • elkasowa.02

  Oceniono 11 razy 7

  Te z przodu to jeszcze bardzo nie przeszkadzają i nie oślepiają!
  Gorsze są te tylne przeciwmgłowe!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX