Jesienią i zimą wiele dróg spowija mgła. W jakich przypadkach można użyć świateł przeciwmgłowych, żeby uniknąć mandatu?

Za niewłaściwe używanie świateł polskie prawo przewiduje mandat. Dlaczego? Chodzi o to, żeby ich nie nadużywać i nie oślepiać innych kierowców. Oto zasady używania świateł przeciwmgłowych.

Jesienią i zimą zmrok zapada szybciej, często występują też mgły. Wszystko to znacznie pogarsza widoczność na drodze.

- W tym okresie wielu uczestników ruchu drogowego ma problem z prawidłowym używaniem świateł przeciwmgłowych i szuka informacji dot. przepisów regulujących prawidłowe ich stosowanie. Często też na naszych drogach obserwujemy pojazdy, których kierowcy włączają światła przeciwmgłowe niezgodnie z obowiązującym prawem w tym zakresie - komentuje policja.

Zasady używania świateł przeciwmgłowych

Zasady używania przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych ustalono w ustawie Prawo o ruchu drogowym. W artykule 30 czytamy, że "kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie".

Zobacz także: Policjant w oku kamery, czyli czy można nagrywać funkcjonariusza podczas kontroli drogowej

W tym samym artykule znajdziemy dalej: "kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła".

Tym samym niedopuszczalne jest włączanie tylnych świateł przeciwmgłowych w sytuacji gdy pada śnieg czy deszcz, a prowadzący mają zapewnioną widoczność na co najmniej 50 m.

Kierowca może także używać przednich świateł przeciwmgłowych na krętej drodze od zmierzchu do świtu niezależnie od przejrzystości powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że taka droga musi być odpowiednio oznakowana.

Mandat za nadużywanie świateł przeciwmgłowych

Nadużywanie świateł przeciwmgłowych może prowadzić do oślepiania innych kierowców. Dlatego jest karane przez policję mandatem w wysokości 100 zł i 2 pkt karnych.

Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.