Jedziesz za granicę? To uważaj na fotoradary. Na zachodzie są ich tysiące

Kierowcy narzekają na gęstą sieć fotoradarów na polskich drogach. Jednak w porównaniu z zachodem Europy jesteśmy daleko w tyle. Kiedy u nas liczba fotoradarów to niecałe 500, to w niektórych krajach dobija do 6 tysięcy.

Na polskich drogach umieszczono około 500 fotoradarów. Może się wydawać, że to sporo, ale na tle innych europejskich krajów wypadamy bardzo blado. Zwłaszcza tych z zachodu. Na baczności muszą się mieć przede wszystkim Włosi, w Italii działa rekordowo dużo fotoradarów - prawie 6000. 5,5 tysiąca fotoradarów łapie kierowców łamiących przepisy w Wielkiej Brytanii, a w Niemczech - 4 tysiące.

"Pod względem liczby fotoradarów na drogach zdecydowanie przoduje Europa Zachodnia. Znacznie mniej tego typu urządzeń zamontowanych jest w Europie Środkowo - Wschodniej oraz na Bałkanach. Polska na 29 państw biorących udział w analizie znalazła się na 12. miejscu. Porównując nasz kraj z pionierem Europy w tej dziedzinie, okazuje się, że obecnie w Polsce jest ponad 12 razy mniej fotoradarów niż we Włoszech" – komentuje dla nas Dawid Kaczmarowski, ekspert pracujący dla Yanosik.pl. Popularna aplikacja właśnie poszerzyła się o kolejną funkcjonalność - będzie ostrzegać o fotoradarach w całej Europie.

Zobacz także: Fotoradary ratują życie. Wyciekł raport, który jest na to niezbitym dowodem

Tak prezentuje się mapa Europy z zaznaczoną liczbą fotoradarów:

Liczba fotoradarów w EuropieLiczba fotoradarów w Europie fot. Yanosik

Ciekawie wygląda też analiza, ile fotoradarów przypada na 1000 km². Okazuje się, że na tle Europy plasujemy się w samym środku stawki. W Polsce to lekko ponad półtora fotoradaru. Wysoko znowu znaleźli się Anglicy (22,27) i Włosi (19,52). Jednak to nie oni są rekordzistami. Najgęstszą sieć fotoradarów mają Belgowie - na 1000 km² przypada tam aż 37,6 fotoradarów.

Polska zamierza gonić zachodnie kraje, a nasze władze planują znaczne zagęszczenie sieci fotoradarów nad Wisłą. "Warto jednak pamiętać, że sytuacja w naszym kraju może się niebawem zmienić, gdyż planowane jest rozszerzenie sieci fotoradarów o nowoczesne urządzenia monitorujące prędkość i przejazd na czerwonym świetle" - dodaje Dawid Kaczmarowski.

Zobacz także: Nowe fotoradary ze sztuczną inteligencją. Nie przepuszczą żadnego wykroczenia

Liczba fotoradarów na 1000 km2Liczba fotoradarów na 1000 km2 fot. Yanosik

Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Czy Twoim zdaniem fotoradary zwiększają bezpieczeństwo na drogach?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.