Obsługa nawigacji może skończyć się tragicznie. Nawet 30 proc. wypadków to wina nieuwagi

Nawigacja w samochodzie staje się coraz popularniejsza. Nie tylko za sprawą wbudowanych systemów multimedialnych, ale też smartfonów. Wielu kierowców zapomina jednak, jak niebezpieczne jest jej używanie podczas jazdy.

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej w jednym ze swoich raportów zauważyła, że nawet do 30 proc. wypadków na terenie Unii Europejskiej przyczynia się rozproszenie uwagi kierowcy.

Obsługa nawigacji podczas jazdy może skończyć się wypadkiem

Jednym z najbardziej absorbujących urządzeń w samochodzie jest nawigacja. Jak wyliczono w innym badaniu, kierowca poświęca na jej używanie 5 proc. czasu podróży. Oznacza to, że podczas godzinnej podróży aż przez trzy minuty oczy kierującego oderwane są od drogi i skupiają się przede wszystkim na wyświetlaczu systemu multimedialnego lub ekranie smartfona. W tym miejscu mówimy o samym używaniu nawigacji, a jeszcze niebezpieczniejsza jest sytuacja, kiedy kierowca zdecyduje się podczas jazdy np. zmieniać cel podróży.

"Gdy pojazd jest w ruchu, kierowca nie powinien zajmować się wpisywaniem adresu do nawigacji czy modyfikacją zaplanowanej trasy. Może to zrobić pasażer, jeśli zaś nie ma takiej możliwości, a konieczna jest zmiana ustawień urządzenia, najpierw zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu" - komentują trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Wiele osób może to uważać za stratę cennego czasu, ale warto tę minutę poświęcić. Dla bezpieczeństwa nas samych, naszych pasażerów i innych użytkowników dróg.

Zobacz także: Polskie drogi jak rosyjska ruletka. Winni są kierowcy. Dane jasno to pokazują

Skoda KodiaqSkoda Kodiaq Fot. Skoda

Nigdy nie ufaj nawigacji bezgranicznie

Warto też mieć na uwadze, że to tylko urządzenie, które może często się mylić. Przykładowo, jeżeli mapa nie została zaktualizowana, a w organizacji ruchu wprowadzono zmiany, to może podpowiedzieć nam zjazd albo skręt w nieodpowiednim miejscu, co bywa niezwykle ryzykowne. Jeżeli się zagapimy i posłuchamy poleceń nawigacji, to możemy nawet skończyć, jadąc pod prąd czy po remontowanym odcinku drogi. Dlatego nie należy ślepo podążać za wskazówkami urządzenia.

"Korzystanie z nawigacji satelitarnej nie zwalnia kierowcy z myślenia. Podczas prowadzenia pojazdu należy kierować się przede wszystkim znakami drogowymi, a do podpowiedzi zapewnianych przez elektroniczny sprzęt podchodzić z rozsądkiem" – przestrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Media raz po raz obiegają wieści o kolejnym aucie, które wpadło do jeziora. Kierowcy często oskarżają wtedy błędne wskazówki nawigacji.

Zobacz także: Auta znów podrożeją. Unia chce nowych systemów bezpieczeństwa

Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Więcej o:
Komentarze (7)
Nawigacja w samochodzie - bezpieczeństwo
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gosc

  Oceniono 1 raz 1

  mój koles kupił talismana ---jest tam na srodku taka deska do prasowania a w niej masa funkcji obsługi pojazdu pytam go jak się jezdzi --- koles mowi że fatalnie --wszystko ustawia w zatoczce autobusowej na postoju bo próbował w czasie jazdy i wnet pozbył by się auta i może zdrowia.

 • Gość: gosc

  Oceniono 1 raz 1

  a to ciekawe bo dotychczas tylko obsługa telefonu była niebezpieczna i karana a teraz doszła nawigacja --a miało byc tak dobrze a okazało się że nawigacja zabija.---rychło wczas ten wniosek.

 • jesusbuiltmyvolkswagen

  0

  Szkoda że p. Weseli nie do końca wie, jak działa ludzki mózg.

 • Gość: neymar

  0

  dużo jeźdze, robie ogrom kilometrów. Używam Yanosika w tle, mam słuchawkę na uchu a tel w uchywcie. Zagrozenia nie ma

 • Gość: wiktor

  0

  No może , tak jak i obsługa telefonu. Ja po prostu Yanosika ustawiam przed ruszeniem i tyle. Choć w sumie i tak naciskam jak ostrzegam, ale to jest sekunda, więc trochę inaczej

 • Gość: ASD

  Oceniono 2 razy 0

  Zakazują pod karą mandatu używanie telefonów podczas jazdy. Ale jak jeszcze większy ekran jest zamontowany na stałe w samochodzie to już jest ok. Oczywiście dotykowy - spróbuj w takim nastawić radio bez patrzenia na ekran.
  Czy więc jak przykleje telefon do deski taśmą to już mogę nie płacić mandtu?

 • fakej

  Oceniono 1 raz -1

  To samo się tyczy używania nawigacji na statku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX