Ford Edge ST - amerykański SUV na ostro

Do tej pory sportowa dywizja ST zajmowała się hatchbackami. Na rynku pojawił się usportowiony Focus, a nieco później Fiesta. Teraz do tego grona dołączy pierwszy SUV z gamy modelowej - Edge

Do tej pory najmocniejszą wersją w gamie modelu Edge była wersja Sport, ale amerykański producent poszedł o krok dalej i przyozdobił model znaczkiem ST. Pod maską tego modelu pracuje silnik 2.7 V6 twin-turbo. Jednak zamiast 315 KM maksymalnej mocy rozwija 335 KM.

Taka moc zbliża go raczej do Focusa RS aniżeli wersji ST. Zdaniem Forda to najmocniejsza jednostka V6 w tym segmencie. Silnik połączono z 8-biegową przekładnią automatyczną, a napęd jest przekazywany na wszystkie koła. Sportowy SUV rozpędza się od 0 do 60 mph w czasie 5,7 sekundy, a ćwierć mili pokona w 14,3 sekundy.

Ford Edge STFord Edge ST fot. Ford

W specjalnej wersji poprawiono zawieszenie, reakcję na gaz, pracę skrzyni biegów, dźwięk wydechu. Przy okazji poprawiono stylistykę, dołożono podwójne końcówki wydechu oraz 21-calowe felgi. Przy okazji ulepszonych osiągów producent poprawił też pracę układu hamulcowego.

Zobacz także: Nowy Ford Mustang Bullitt - w hołdzie dla legendy

Ford Edge STFord Edge ST fot. Ford

Przy okazji wprowadzenia na rynek modelu Edge ST poprawiono wyposażenie innych wersji. Na pokładzie SUV-a zainstalowano więcej systemów bezpieczeństwa, wprowadzono nowe urządzenia multimedialne oraz zwiększono wydajność jednostek napędowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.