Nowe fotoradary ze sztuczną inteligencją. Nie przepuszczą żadnego wykroczenia

Już niebawem na drogach szybkiego ruchu i autostradach pojawią się nowe fotoradary, które nie tylko zmierzą prędkość, ale przy okazji będą w stanie rozpoznać rodzaj zdarzenia drogowego, a nawet ustalić przyczyny wypadku.

Firma Zurad przy udziale Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP) pracują nad rozwiązaniem o nazwie Roadsense+. Są to nowoczesne fotoradary 3D, które trafią na polskie drogi jeszcze w 2018 roku. Nowe urządzenia zmierzą prędkość na danym odcinku drogi, wykryją przejazd na czerwonym świetle wraz z prędkością, a do tego są w stanie wykrywać wykroczenia na wielu pasach ruchu jednocześnie. Nowością będzie rejestracja zdarzeń w postaci filmów, co utrudni podważanie zarejestrowanego materiału dowodowego.

Roadsense+ powstaje na bazie nowoczesnego radaru 3D i modułu optycznego. Do tego pozwala przetwarzać sygnały, dzięki którym rozpozna sytuacje na drodze wykorzystując do tego sztuczną inteligencję. Takie połączenie pozwoli dużo skuteczniej wykrywać naruszenia przepisów ruchu drogowego na drogach szybkiego ruchu.

Zobacz także: Fotoradary ratują życie. Wyciekł raport, który jest na to niezbitym dowodem

Eksperci z PIAP mówią, że obecnie na drogach pracuje 400 fotoradarów, które tylko mierzą prędkość. W planach jest rozbudowa systemu do 1400 takich urządzeń, które mają być modułowe, innowacyjne, a do tego stanowić rzetelną podstawę do oceny sytuacji na drodze.

Projekt powstaje za pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W połowie tego roku rozpocznie się certyfikacja przez Główny Urząd Miar. Po pozytywnym wyniku urządzenie pojawi się na drogach na przełomie 2018 i 2019 roku.

Zobacz także: Oto lista najczęściej serwisowanych samochodów - Niemcy górą

Czy Twoim zdaniem fotoradary poprawiają bezpieczeństwo na drogach?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.