Masz auto z LPG? To zapłacisz sporo droższe OC

Samochody zasilane LPG nadal cieszą się dużą popularnością. Jednak mało kierowców wie o tym, że mogą zapłacić średnio o 11 proc. więcej za ubezpieczenie OC niż kierowcy diesli.

Liczba samochodów zasilanych LPG cały czas rośnie. W tej chwili stanowi 14,6 proc. wszystkich samochodów zarejestrowanych w Polsce. To dane z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Kierowcy decydują się na instalację LPG, żeby obniżyć koszty użytkowania pojazdu, chociaż w rzeczywistości ceny paliw w naszym kraju należą do najniższych w Europie. Największe powody do narzekania mogą mieć Włosi, którzy płacą o 2 zł więcej na litrze. Jednak mało kto bierze pod uwagę, że przy okazji rosną inne wydatki związane z użytkowaniem pojazdu. Jednym z nich jest ubezpieczenie.

Jak podaje porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl, ubezpieczyciele proponują posiadaczom samochodów z instalacją gazową najwyższe składki. Właściciele diesli mogą liczyć na dużo bardziej preferencyjne podejście. W III kwartale 2017 roku właściciele samochodów z silnikami wysokoprężnymi zapłacili średnio 789,50 zł, a tankujący benzynę 812,48 zł. Z kolei właściciele aut napędzanych gazem LPG – 877,26 zł. To o 11 proc. więcej niż najtańszy wariant.

Zobacz także: Zakup podwyższonego ryzyka, czyli co psuje się w samochodach z LPG?

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę OC?Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę OC? fot. rankomat.pl

Na instalację LPG decydują się kierowcy pokonujący ponadprzeciętną liczbę kilometrów. TO oznacza, ze są bardziej narażeni na spowodowanie kolizji lub wypadku a wyższe ryzyko ubezpieczeniowe skutkuje wyższą stawką za obowiązkowe ubezpieczenie.

Czy masz w swoim samochodzie zamontowaną instalację LPG?
Więcej o:
Komentarze (104)
Wysokość ubezpieczenia OC - instalacja LPG
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Dr NO.

  Oceniono 57 razy 53

  Idąc tokiem rozumowania, że kierowcy na LPG dużo jeżdżą, więc statystycznie mogą spowodować wypadki, dlaczego w zestawieniu ubezpieczenie benzyny jest droższe od diesla?

 • Gość: Robert

  Oceniono 35 razy 29

  Jeździsz na to paliwo?
  W jakim języku jest to zdanie napisane?
  A w ogóle takie tytuły wręcz odstręczają, przecież można by od razu napisać:
  Właściciele aut zasilanych LPG, zapłacą większe OC
  Chyba wiadomo, że chcąc poznać szczegóły, muszę kliknąć i przeczytać artykuł.
  A tak mam wrażenie, że ktoś próbuje zrobić ze mnie idiotę...

 • Gość: kubanczyk

  Oceniono 30 razy 24

  Nikt nie pomyślał o tym, ze na LPG przerabiane są zwykle większe pojemności silników benzynowych zwykle bez turbo o pojemności pow 2000, a OC jest funkcją pojemności silnika? Ktoś szuka sensacji i wymyśla, że to dlatego, że przebiegi większe. Może trochę racji w tym jest, ale przytoczona średnia wynika z tego, że większość wolnossących benzyniaków o dużej pojemności jeździ na LPG.

 • Gość: jar

  Oceniono 30 razy 24

  A czemu pan redaktorek nie przeliczy miesięcznego zarobku w danym kraju na litr paliwa to Polak wypadnie najsłabiej i tak a nie jak pisze ze najtańsze

 • remo29

  Oceniono 23 razy 15

  Kasiory brakuje, akcyza na LPG w górę za trzy... dwa... jeden...

 • Tomek Holwek

  Oceniono 15 razy 13

  Kolejny świetny artykuł wyborczej po tym jak dowiedzieliśmy się że za skrobanie szyb w samochodzie można dostać mandat. Brawo ! Czekamy z niecierpliwością na kolejne porady z zakresu motoryzacji.

 • Gość: Schlomo

  Oceniono 18 razy 12

  Jedzie Morawiecki rządową limuzyną, ścigają go myśli i spojrzenia mijanych kierowców skąd oni mają jeszcze forsę na te auta ?
  Jedzie Morawiecki rządową limuzyną, widzi mijanych kierowców i myśli: skąd oni mają jeszcze forsę na te auta ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX