Hyundai Nexo FCV - crossover na wodór

Na targach CES w Las Vegas zadebiutuje nowy Hyundai Nexo. Ten ciekawie wyglądający crossover jest zasilany ogniwami wodorowymi. Dzięki nowoczesnej technologii przejedzie nawet 600 km na jednym tankowaniu.

Na targach elektroniki konsumenckiej CES w Las Vegas coraz częściej debiutują samochody. Hyundai przywiózł tam elektrycznego SUV-a zasilanego ogniwami wodorowymi. Auto o nazwie Nexo zastąpi model ix35 Fuel Cell.

Elegancki SUV jest przedstawiany jako flagowy model koreańskiego koncernu. Wszystko z powodu zaawansowanych technologii, a przy okazji jest to pierwszy z modeli w ramach planu poszerzenia gamy modelowej o 18 elektrycznych aut do 2025 roku.

Samochód trafi już niebawem na wybrane rynki. Pierwszym miejscem ma być Kalifornia, gdzie infrastruktura związana z tankowaniem wodoru jest już rozwinięta na odpowiednim poziomie.

Zobacz także: Toyota Mirai | Test | Gorączka sobotniej nocy

Hyundai Nexo FCVHyundai Nexo FCV fot. Hyundai

Niewiele wiadomo na temat osiągów samochodu. Wcześniejsze przecieki sugerowały nawet 800 km na jednym tankowaniu, ale finalnie samochód oferuje zasięg na poziomie 600 km – o 170 km więcej niż w poprzednim modelu. Ogniwa wodorowe będą dostarczać moc o wartości 95 kW, natomiast bateria 40 kW. Elektryczny silnik w modelu Nexo ma moc 160 KM, maksymalny moment obrotowy to 394 Nm. Auto rozpędzi się do „setki” w niecałe 10 sekund.

Na pokładzie Hyundaia Nexo pojawią się zaawansowane technologie wspierające kierowcę oraz system semiautonomicznej jazdy, oferujący asystenta jazdy w korku i na autostradzie. Do tego pojawi się też układ samoczynnego parkowania i opuszczania miejsca parkingowego. Samochód został przetestowany w warunkach odpowiadających 10-letnią eksploatację i przebieg 160 tys. km.

Zobacz także: Hyundai Santa Fe 2.0 CRDi - test. Miłość od trzeciego wejrzenia

Czy Twoim zdaniem samochody wodorowe to przyszłość motoryzacji?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.