Autosan i Jelcz będą produkować wozy strażackie? Trwają negocjacje

Dwie legendarne polskie marki motoryzacyjne mogą wrócić do życia. Komendant Główny PSP prowadzi rozmowy z Autosanem i Jelczem w sprawie produkcji średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych.

W rozmowie z PAP gen. brygadier Leszek Suski poinformował o rozmowach na temat średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z firmami Autosan i Jelcz. Straż pożarna chce skorzystać z polskich samochodach.

Komendant podkreślił, że obecna cena takiego wozu to co najmniej 800-900 tys. zł. Komenda Główna chce zaoszczędzić – padły propozycje stworzenia samochodu za kwotę 500 tys. zł. Pierwsze auta trafią do jednostek jeszcze w tym roku, a środki na zakup będą pochodzić ze środków unijnych i Programu modernizacji.

W tej chwili straż pożarna w Polsce korzysta z pięciu firm, które przygotowują pojazdy: Szczęśniak Pojazdy Specjalne, Wawrzaszek ISS, Bocar, Moto-Truck i Stolarczyk. Autosan od kilku lat przestawił produkcję na autobusy, a Jelcz skupia się na przygotowaniu podwozi dla pojazdów służących dla polskiego wojska.

Czy Twoim zdaniem straż pożarna powinna jeździć polskimi wozami?
Więcej o:
Komentarze (68)
Wozy straży pożarnej Autosan i Jelcz
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ASD

  Oceniono 46 razy 26

  W normalnym kraju to Straż decyduje który samochód jest dla nich najlepszy, niezależnie od kraju produkcji. Dzisiaj to Komendant dogaduje się z "polską firmą" a później strażak jeździ tym, co się "wynegocjowało". Czy to nie kontynuacja powrotu do PRL?

 • Gość: rece_opadaja

  Oceniono 23 razy 19

  O czym my tu mówimy, o zaprojektowaniu nowego wozu pożarniczego i produkcji w ciągu kilku miesięcy? Toż to nawet w USA nie jest możliwe.. Do tego ma być taniej i lepiej niż robią to polskie prywatne firmy z wykorzystaniem zachodnich podwozi, też robionych w Polsce.. Normalnie chyba czarodzieje są w tym Jelczu.. Na marginesie proszę sobie policzyć ile wychodzi koszt jednego jelcza z ostatnich kontraktów dla wojska i uświadomić, że polskie to w tym są chyba tylko spawy..

 • zig.rig

  Oceniono 28 razy 18

  " środki na zakup będą pochodzić ze środków unijnych "
  W kraju, w którym Unia jest be, pieniądze Unie również powinny być be. Zakup narodowego wozu strażackiego powinien być finansowany ze środków narodowych. Np. z eksportu węgla, naszego czarnego złota. Albo buraków, cukrowych.

 • cob22

  Oceniono 45 razy 15

  A dlaczego Autosan i Jelcz sa legendarne ? Co za bzdura, to marki pokroju i jakosci bylego socjalizmu. Jesli Mitsubischi, Toyota czy MAN sa lepsze to nasza straz potrzebuje tych aut a nie "naszych, patriotycznych ale gooowniastych".

 • Gość: io

  Oceniono 21 razy 13

  Cóż, na całym świecie produkuje się seryjnie samochody ciężarowe, które są dostosowywane do różnych zadań, w tym, dla straży. Dzięki temu są relatywnie tanie.
  My będziemy mieli od razu specjalistyczne, tyle że fatalne jakościowo i 3 razy droższe.

 • habib78

  Oceniono 9 razy 7

  krok po kroczku(PRL)... znów nasi Strażacy z rożewnieniem będą patrzeć na sprzęt Niemiecki, czy Brytyjski. Nieuratowanych istnień ludzkich nikt nie policzy.

 • furious07

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe dlaczego nierząd nie zlecił wyprodukowania w Autosanie limuzyn nierządowych, tylko wziął A8 od tych okropnych Niemców...

 • Gość: automotive-expert

  Oceniono 7 razy 5

  to bedzie tak: wyspawaja rame moze sami, do tego kupia silniki od mana czy dafa (jak do "polskich" solarisow), osprzet typu elektronika czy wysokowydajne pompy kupia w niemczech czy innej francji, calosc poskrecaja i powiaza sznurkiem i trytytka a na koncu dziennik ku...zji zakomunikuje suwerenowi, ze to polskie wozy strazackie... zalosni ci wolacy. tak samo polskie sa inne polskie pojazdy zbudowane z komponentow ktorych sami nie jestesmy w stanie wytworzyc bo sa po prostu zbyt skomplikowane a my nie chiny zeby miliardy przeznaczyc w badania i rozwoj tychze... zenujaca propaganda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX