Zmarł Tatsuro Toyoda - człowiek, który uczynił Toyotę wielkim graczem

Na dzień przed końcem ubiegłego roku zmarł Tatsuro Toyoda, syn założyciela Toyoty. To dzięki temu człowiekowi japoński koncern stał się międzynarodowym gigantem w produkcji samochodów.

Tatsuro Toyota piastował funkcję prezesa Toyoty w latach 1992-1995. Wcześniej dowodził pierwszą fabryką japońskiej marki na terenie USA. W ramach współpracy z koncernem General Motors wprowadzono japoński sposób produkcji, co w połączeniu z amerykańskim systemem pracy miało ogromny wpływ na rozwój branży motoryzacyjnej. Tatsuro Toyoda zrezygnował ze stanowiska w 1995 roku ze względu na stan zdrowia.

Toyoda był bardzo skromną osoba a przy tym tytanem pracy. Znany był także z egalitarnego podejścia do pracy. Pracownicy na najwyższych szczeblach nie mogli liczyć na specjalne traktowanie w stosunku do normalnych pracowników, np. nie mogli korzystać z odrębnych miejsc parkingowych czy osobnego miejsca w kantynie.

Zobacz także: Toyota Avalon - tylko o krok od Lexusa

Zdaniem autora książki „How Toyota Became #1”, Tatsuro Toyoda był niesamowicie wpływową osobą, globalnym tytanem zmieniającym obraz przemysłu, a do tego niedoceniany i skromny, że prawie w ogóle o nim nie pisano.

Więcej o: