Zmarł Tatsuro Toyoda - człowiek, który uczynił Toyotę wielkim graczem

Na dzień przed końcem ubiegłego roku zmarł Tatsuro Toyoda, syn założyciela Toyoty. To dzięki temu człowiekowi japoński koncern stał się międzynarodowym gigantem w produkcji samochodów.

Tatsuro Toyota piastował funkcję prezesa Toyoty w latach 1992-1995. Wcześniej dowodził pierwszą fabryką japońskiej marki na terenie USA. W ramach współpracy z koncernem General Motors wprowadzono japoński sposób produkcji, co w połączeniu z amerykańskim systemem pracy miało ogromny wpływ na rozwój branży motoryzacyjnej. Tatsuro Toyoda zrezygnował ze stanowiska w 1995 roku ze względu na stan zdrowia.

Toyoda był bardzo skromną osoba a przy tym tytanem pracy. Znany był także z egalitarnego podejścia do pracy. Pracownicy na najwyższych szczeblach nie mogli liczyć na specjalne traktowanie w stosunku do normalnych pracowników, np. nie mogli korzystać z odrębnych miejsc parkingowych czy osobnego miejsca w kantynie.

Zobacz także: Toyota Avalon - tylko o krok od Lexusa

Zdaniem autora książki „How Toyota Became #1”, Tatsuro Toyoda był niesamowicie wpływową osobą, globalnym tytanem zmieniającym obraz przemysłu, a do tego niedoceniany i skromny, że prawie w ogóle o nim nie pisano.

Więcej o:
Komentarze (4)
Zmarł Tatsuro Toyoda - człowiek, który uczynił Toyotę wielkim graczem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: edek

  Oceniono 9 razy 7

  wielka krzywdę zrobiła sobie Toyota umieszczając fabrykę w UK. miałem Avensisa I generacji z tej fabryki - po dwóch latach zaczęła rdzewieć tylna klapa, ogólnie auto nędza.
  Obecnie posiadam m.in. Toyotę 4runner 4 generacji (2002-2009) z roku 2004 produkowaną wyłącznie w Japonii. Blacha nietknieta! podwozie nie zna korozji, a silnik mimo przejechanych 350 tyś km pali od dotknięcia i ciagle ma nominalne 238KM. Nie mam zamiaru jej sprzedawać!

 • s0nar

  Oceniono 9 razy -3

  Zieeeeeeeeeew. Toyota jest tak nudna, że nawet wstyd stanąć koło tego dziadostwa na światłach. A reklamy z tą Zientarą czy jak jej tam to już w ogóle parodia nad parodie. Czy ten staruch nie widzi jak się kompromituje za garść drobianków?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX