Auta elektryczne i hybrydowe to już połowa norweskiego rynku

Norwegia jest dość specyficznym rynkiem dla branży motoryzacyjnej - ogromną popularnością cieszą się auta z napędem elektrycznym i hybrydowym. W zeszłym roku padł rekord - udział ekologicznych pojazdów wzrósł o kolejne 12 proc.

To był wyjątkowy rok na norweskim rynku. Po raz pierwszy udział samochodów elektrycznych i hybrydowych osiągnął poziom 52 proc. To wynik całkiem sporych dofinansowań ze strony tamtejszego rządu, a także zwolnień z podatków. Do tego dochodzą jeszcze darmowe parkingi i stacje  ładowania.

Szef norweskiej organizacji drogowej, Oeyvind Solberg Thorsen oświadczył, że po raz pierwszy w historii udział w rynku samochodów zasilanych paliwami kopalnianymi spadł poniżej 50 procent. "Ta zmiana nastąpiła szybciej niż przewidywaliśmy" - podsumował.

Zobacz także: Ciemna strona samochodów elektrycznych. Czy na pewno są ekologiczne?

Według obliczeń agencji IEA, sprzedaż nowych samochodów elektrycznych z wyłączeniem hybryd typu plug-in wyniosła 39 proc. całego rynku, co stawia Norwegię na pierwszym miejscu w Europie. Dla porównania Holandia zajmuje drugie miejsce  z wynikiem 6,4 proc.

Czy Twoim zdaniem już w najbliższych latach samochody z silnikami spalinowymi będą stanowić tylko margines sprzedaży?