Opłaty autostradowe w rękach ITD. Będą podwyżki?

GDKKiA przestaje być podmiotem odpowiedzialnym za pobieranie opłat autostradowych. Obsługę Krajowego Systemu Poboru Opłat (KSPO) przejmuje Główny Inspektor Transportu Drogowego. Wszystko w imię optymalizacji kosztów i zwiększenia bezpieczeństwa danych wrażliwych.

Na początku poprzedniego tygodnia, 3 stycznia 2018 roku opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw z 8 grudnia 2017 roku.

Nowe regulacje przenoszą zadania związane z poborem opłaty elektronicznej oraz opłat za przejazd autostradami od GDDKiA do GITD. Zmiana odbyła się na podstawie projektu przygotowanego przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Zaletą tych zmian ma być zapewnienie możliwości lepszego wykorzystania KSPO oraz jego integracja z systemami teleinformatycznymi. Monitoring przewozu drogowego towarów, stwierdzenie i sankcjonowanie naruszeń dot. przejazdów nienormatywnych i kontrola zezwoleń dla przewoźników zagranicznych – te wszystkie czynności będą wykonywane efektywniej. GITD będzie wykonywać nowe zadania samodzielnie, ale czasami pomogą w tym podmioty z sektora publicznego. Czynności powierzone podmiotom trzecim będą ograniczone do absolutnego minimum.

Zobacz także: Co z karami za cofanie liczników? "Prace nad zmianami przepisów cały czas trwają"

- "Decyzja o przejęciu KSPO przez podmiot publiczny wynika z konieczności zapewnienia ciągłości funkcjonowania i lepszego wykorzystania jego potencjału, a także z konieczności zapewnienia większego bezpieczeństwa danych, które są pozyskiwane w ramach obsługi systemu. Chodzi także o zwiększenie elastyczności KSPO i jego wykorzystanie do realizacji zadań, które prowadzi Minister Finansów, mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego" - powiedział 4 stycznia 2018 r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Znowelizowana ustawa wejdzie w życie 3 listopada 2018 roku. Harmonogram prac dotyczących przejęcia przez KSPO nowych kompetencji podzielono na trzy etapy.

"Mamy przygotowywany harmonogram prac koniecznych do skutecznego przejęcia systemu poboru opłat. ITD od 2011 r. zajmuje się nadzorem nad szczelnością KSPO, zmiana przepisów spowoduje przejęcie pełnej kontroli nad poborem opłat. Inspekcja i jej pracownicy mają doświadczenie w budowie i utrzymaniu systemów teleinformatycznych. Zrealizowaliśmy dotychczas wiele projektów mających fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego" – powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Zobacz także: Podwyżki na autostradzie A2 bezzasadne? Ministerstwo reaguje

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.