Wjazd do centrum Warszawy będzie płatny! Nawet 30 zł!

Rząd szuka kolejnych sposobów na wydobycie pieniędzy od kierowców. Jeszcze w tym roku może zostać wdrożony zakaz wjazdu dla starych samochodów do centrum Warszawy, a właściciele nowszych aut będą musieli zapłacić 30 zł.

Wprowadzenie opłat za wjazd do centrum jest motywowane walką ze smogiem. Rząd zamierza wprowadzić płatny wjazd do centrum – podobne rozwiązanie zastosowano kilka lat temu w Londynie, gdzie do ścisłego centrum mogą wjechać samochody, które spełniają najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin.

Minister transportu Krzysztof Tchórzewski poinformował o ustawie, która już została przyjęta przez rząd, a lada moment wejdzie w życie. W rejonie centrum będzie wyznaczona specjalna „ekostrefa”, gdzie znajdują się urzędy i instytucje użyteczności publicznej. Za darmo wjadą do niej mieszkańcy, służby miejskie, auta elektryczne i zasilane gazem. Maksymalna opłata za dobę wyniesie 30 zł, a złamanie zakazu może kosztować nawet 500 zł. Urzędnicy szacują, że codziennie do centrum Warszawy wjeżdża ok. 600 tys. pojazdów.

Zobacz także: Tak będzie wyglądał polski samochód elektryczny. Znamy czterech finalistów!

Podobne rozwiązania zostaną wdrożone w innych dużych miastach, a tworzeniem stref i ich organizacją zajmą się gminy. Władze Warszawy popierają pomysł rządu, ale mają kilka zastrzeżeń i chcą przeprowadzić w tej kwestii konsultacje społeczne. Według stołecznego ratusza wprowadzenie opłat nie jest kwestią kilku miesięcy, ale raczej roku. Oprócz wyznaczenia stref są potrzebne akty wykonawcze określające oznakowanie, sposób przeprowadzania kontroli oraz organizacji ruchu. W innym przypadku ustawa będzie bezużyteczna.

Ile kosztuje komunikacja miejska na świecie?

Czy Twoim zdaniem wjazd do centrów polskich miast powienien być płatny?
Więcej o:
Komentarze (130)
Płatny wjazd do centrum Warszawy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • fakej

  Oceniono 91 razy 77

  Raczej czas przeniesc urzedy i instytucje uzytecznosci publicznej na obrzeza miasta gdzie hektar parkingu kosztuje tyle co utwardzenie podloza

 • Gość: jur

  Oceniono 52 razy 48

  By legalnie jeździć po centrum Berlina trzeba przykleić na szybę naklejkę, którą otrzymuje się po certyfikacji samochodu, co kosztuje 6€ - jednorazowo i do końca użytkowania zarejestrowanego pojazdu. W Warszawie będzie płacić się 6€ dziennie, codziennie. Brawo my!

 • zaqset

  Oceniono 79 razy 47

  Powinni zrobić strefę dla całej W-wy i rogatki na wjazdach i kasować wszystkich. Przecież to stolica i nie może byle kto i kiedy chce utrudniać poruszanie się mieszkańcom.
  Dla równowagi opłaty powinny być pobierane w obie strony bo ja nie chcę aby warszawiak za darmo wjeżdżał w "mój" kraj.

 • sszz76

  Oceniono 50 razy 46

  Czyli tak jak myślałem - dla tysięcy/milionów zwykłych obywateli dodatkowy haracz, a dla bogatych zwrot akcyzy od aut elektrycznych. Grunt, żeby konkretna kasa została w budżecie Państwa, po pozorem walki ze smogiem....

 • Gość: le Ming

  Oceniono 35 razy 29

  Czyli jednak kryterium będzie wiek auta, a nie emisja spalin? Głupie.

 • remo29

  Oceniono 30 razy 26

  Suweren w starych passatach się ucieszy.

 • jagi.pk

  Oceniono 37 razy 25

  Takie ustawy nie mają sensu, gdy:
  - brak miejsc parkingowych wokół stref z zakazem wjazdu
  - brak nowoczesnej i dobrze funkcjonującej komunikacji miejskiej!
  Nie wyobrażam sobie takiego zakazu w Gdańsku, gdzie komunikacja działa dobrze, ale tylko centrum:)) Ja i tak jestem szczęściarzem, bo mam dobry dojazd rowerem do pracy, ale wiele osób nie ma innej alternatywy poza samochodem.

 • janrogucki

  Oceniono 28 razy 24

  A moze by tak zaczac walke ze smogiem od zamykania kopalni, przeproszenia firm i wlascicieli wiatrakow, przywrocenie doplat do instalacji fotowoltaicznych, inwestycje w alternatywne zrodla energii. Sadzenie drzew, a nie masowe wycinki. ALE NIE!!!! TU CHODZI I WYLUDZENIE KASY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX