Koncern PSA chce zwalniać pracowników. Początek kryzysu czy potrzebna zmiana?

Dyrekcja koncernu PSA zamierza zaproponować związkom zawodowym nowy system zwolnień z pracy RCC, który jest przewidziany w dekretach o reformie kodeksu pracy. Takie rewelacje ogłosił kilka dni temu przedstawiciel związku CFTC.

Jako pierwszy informacje o zwolnieniach podał dziennik „Le Parisien”. Producent samochodów zamierza zlikwidować miejsca pracy. Wykorzysta do tego nowy system, który pozwala rozstać się z pracownikami bez konieczności wręczania wypowiedzenia czy stosowania zwolnień grupowych. Żeby wykorzystać RCC potrzebna jest zgoda większości zatrudnionych.

Taki wariant był omawiany na posiedzeniu rady pracowniczej. Przedstawiciel związków zawodowych poinformował, że najpierw chce poznać warunki towarzyszące, finansowe, a także inne rozwiązania.

Zobacz także: Peugeot 3008 2.0 BlueHDi - test. Do odważnych świat należy

Dzięki nowej procedurze koncern samochodowy będzie mógł rozstać się z pracownikami już na początku lutego. Przedstawiciele kadr w PSA wyjaśnili, że partnerzy społeczni otrzymali już wstępne informacje na temat liczby zwolnień w konkretnych zakładach.

System RCC umożliwia pracodawcy dostosować zatrudnienie i dobór pracowników zgodnie z kwalifikacjami, a także zwiększać lub zmniejszać je w zależności od koniunktury, bez wręczania wypowiedzeń. CFDT podało, że zatrudnienie w PSA zmalało przez ostatnie pięć lat o 3 tys. osób.

Zobacz także: Dziennikarze wybrali - Citroen C3 Aircross najlepszym samochodem Autobest 2018

Czy Twoim zdaniem Opel skorzysta na przejęciu przez PSA?
Więcej o:
Copyright © Agora SA