BOR wybrało nowe opancerzone limuzyny. Za dwa auta zapłacimy ponad 5,5 mln zł

BOR straciła jeden egzemplarz Audi A8 L Security po głośnym wypadku z udziałem ówczesnej premier Beaty Szydło. Teraz BOR uzupełnia swoją flotę. Nie o jedną, a dwie limuzyny. Wybór padł na ten sam model.

Pod koniec 2017 roku BOR uruchomił objętą klauzulą poufności procedurę zakupu nowej opancerzonej limuzyny do przewożenia najważniejszych osób w państwie. W przetargu wzięły udział dwie firmy – Audi i Mercedes. Obydwie marki mają wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu głowom państwa reprezentacyjnych pojazdów, spełniających rygorystyczne warunki bezpieczeństwa.

"Dziennik.pl" donosi, że w nowym przetargu zwyciężyły limuzyny Audi A8 L Security. BOR kupił dwa egzemplarze a wartość zakupów to 5 527 542 zł. Obydwa egzemplarze zaparkowały przed siedzibą BOR jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Do salonów wchodzi właśnie audi A8 nowej generacji, ale w ręce BOR trafił starszy model. Pancerna odmiana A8 L Security nie jest jeszcze dostępna w nowej odsłonie. Poza tym funkcjonariusze BOR zostali przeszkoleni do jazdy we wcześniejszym modelu.

Zobacz także: 200 zł za rozmowę przez telefon, a nawet 500 zł za spowodowanie zagrożenia. Taryfikator mandatów na 2018 r.

Audi A8 L Security 2011Audi A8 L Security 2011 Audi A8 L Security 2011

Pod maską A8 L Security może pracować jeden z dwóch silników: 4.0 TFSI o mocy 435 KM (600 Nm) lub W12 FSI o mocy 500 KM (625 Nm). Prędkość maksymalna obydwu wersji to 210 km/h, ze względu na ogumienie typu run-flat. W autach zakupionych przez BOR pracuje topowa jednostka W12.

Pancerne Audi A8 spełnia normy bezpieczeństwa klasy VR9. Krótko mówiąc, jest odporne na strzały z karabinu AK-47 (kaliber 7,62 mm) oraz wytrzyma ostrzał z ręcznych wyrzutników granatów i eksplozje ładunków wybuchowych. Nadwozie pokryto włóknami aramidowymi i specjalnymi stopami aluminium i pancernej stali. Poza tym auto wyposażono w systemy wysiadania awaryjnego, gaszenia pożaru i awaryjnej wentylacji.

Zobacz także: Te motoryzacyjne nowości skrojono pod portfel Polaka. Premiery roku 2018, które odbiją się szerokim echem nad Wisłą

Audi A8 Security LAudi A8 Security L fot. Audi

Nowe samochody posłużą funkcjonariuszom BOR do przewożenia najważniejszych polityków w kraju, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.