BOR wybrało nowe opancerzone limuzyny. Za dwa auta zapłacimy ponad 5,5 mln zł

BOR straciła jeden egzemplarz Audi A8 L Security po głośnym wypadku z udziałem ówczesnej premier Beaty Szydło. Teraz BOR uzupełnia swoją flotę. Nie o jedną, a dwie limuzyny. Wybór padł na ten sam model.

Pod koniec 2017 roku BOR uruchomił objętą klauzulą poufności procedurę zakupu nowej opancerzonej limuzyny do przewożenia najważniejszych osób w państwie. W przetargu wzięły udział dwie firmy – Audi i Mercedes. Obydwie marki mają wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu głowom państwa reprezentacyjnych pojazdów, spełniających rygorystyczne warunki bezpieczeństwa.

"Dziennik.pl" donosi, że w nowym przetargu zwyciężyły limuzyny Audi A8 L Security. BOR kupił dwa egzemplarze a wartość zakupów to 5 527 542 zł. Obydwa egzemplarze zaparkowały przed siedzibą BOR jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Do salonów wchodzi właśnie audi A8 nowej generacji, ale w ręce BOR trafił starszy model. Pancerna odmiana A8 L Security nie jest jeszcze dostępna w nowej odsłonie. Poza tym funkcjonariusze BOR zostali przeszkoleni do jazdy we wcześniejszym modelu.

Zobacz także: 200 zł za rozmowę przez telefon, a nawet 500 zł za spowodowanie zagrożenia. Taryfikator mandatów na 2018 r.

Audi A8 L Security 2011Audi A8 L Security 2011 Audi A8 L Security 2011

Pod maską A8 L Security może pracować jeden z dwóch silników: 4.0 TFSI o mocy 435 KM (600 Nm) lub W12 FSI o mocy 500 KM (625 Nm). Prędkość maksymalna obydwu wersji to 210 km/h, ze względu na ogumienie typu run-flat. W autach zakupionych przez BOR pracuje topowa jednostka W12.

Pancerne Audi A8 spełnia normy bezpieczeństwa klasy VR9. Krótko mówiąc, jest odporne na strzały z karabinu AK-47 (kaliber 7,62 mm) oraz wytrzyma ostrzał z ręcznych wyrzutników granatów i eksplozje ładunków wybuchowych. Nadwozie pokryto włóknami aramidowymi i specjalnymi stopami aluminium i pancernej stali. Poza tym auto wyposażono w systemy wysiadania awaryjnego, gaszenia pożaru i awaryjnej wentylacji.

Zobacz także: Te motoryzacyjne nowości skrojono pod portfel Polaka. Premiery roku 2018, które odbiją się szerokim echem nad Wisłą

Audi A8 Security LAudi A8 Security L fot. Audi

Nowe samochody posłużą funkcjonariuszom BOR do przewożenia najważniejszych polityków w kraju, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Czy Twoim zdaniem Biuro Ochrony Rządu dokonało dobrego wyboru?
Więcej o:
Komentarze (13)
Nowe limuzyny BOR - Audi A8 L Security
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ss85

  Oceniono 7 razy 5

  I tak rozbiją...
  A tak z ciekawości - system awaryjnego wysiadania obejmuje może fotele katapultowane? :p

 • fakej

  Oceniono 7 razy 3

  nieuzasadniony wydatek, dwie pary deskorolek to było i tak zbyt wiele jak na naszych włodaży

 • Gość: Pilik

  Oceniono 8 razy 2

  Czego oni się tak boją zamawiając pancerne limuzyny? Owszem, gorszy sort ich nie lubi, ale gorszy sort to nie katolicy, gorszy sort nie pała nienawiścią do każdego inaczej myślącego. Owszem gorszy sort zdenerwowany powie coś niemiłego ale nawet parasolką po łbach nie wali.

 • Gość: dd

  Oceniono 1 raz 1

  Niemieckie auto wybrało PiS?? Czy naważniejsza głowa w państwie Kaczyński o tym wiedział?? Czemu nie nasza duma Arrienera, którą promował Morawiecki??

 • Gość: ewb

  Oceniono 7 razy 1

  pancerne aldi a8 POkazalo klase przy zdezeniu z drzewem z predkoscia 60km/h
  bylo doszczetnie skasowane i ledwo przezyl oficer BORu

 • Andrzej T

  0

  "Prędkość maksymalna obydwu wersji to 210 km/h, ze względu na ogumienie typu run-flat" - Wy tak na poważnie???
  Prędkość jest ograniczona ze względu na wielką masę dodatkowego opancerzenia - jeżeli ma wytrzymać ostrzał z karabinu szturmowego, to musi ważyć dużo więcej, niż standardowe A8.

 • Gość: Pollakos

  0

  Na tym się wypowiadają prawie same młoty. Czy wy, dzieci, w ogóle mieliście fizykę w szkole???

 • Gość: Kartony

  Oceniono 6 razy 0

  Gratuluję doboru w12. Pani szydło doceni lepsze brzmienie i 50 tyś zł straty dla państwa. Co do osiągów i ekonomii również pomyłka bo do 210 km te spasione w12 tylko spowolni audi, paląc dużo więcej KASY KASY KASY. Gratuluję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX