RPO i kierowcy chcą zmian w przepisach. Koniec z wożeniem dokumentów

Ministerstwo Cyfryzacji wdroży już niebawem nowy system, który zwolni kierowców z obowiązku wożenia ze sobą dokumentów. Wystarczy prosta aplikacja w telefonie, która udostępni dane w razie kontroli. Na drodze stoi tylko jeden poważny problem - obecne prawo.

Resort odpowiedzialny za cyfryzację prowadzi w kilku miastach pilotażowy program elektronicznego dowodu osobistego. Zamiast plastiku w portfelu wystarczy aplikacja w telefonie. Podczas kontroli policjant będzie mógł skorzystać z jednorazowego kodu umożliwiającego dostęp do danych. Ministerstwo zakłada, że rozwiązanie zastąpi nie tylko dowody osobiste, ale również prawo jazdy i dowód rejestracyjny.

Problem może się pojawić się w momencie, gdy będziemy potrzebować dostępu do dowodu rejestracyjnego auta, które pochodzi z wypożyczalni lub z systemu car-sharingowego. Twórcy programu twierdzą, że ta przeszkoda będzie łatwa do ominięcia.

Na razie nie znamy daty wejścia w życie rozwiązania mDokumenty dla kierowców. Wiadomo tylko, że rozwiązanie będzie korzystać z danych zawartych w bazie CEPiK 2.0 – premierę tego systemu przeniesiono na 4 czerwca 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że bez dowodu i prawa jazdy przy sobie pojeździmy dopiero pod koniec tego roku.

Zobacz także: Eksperci Euro NCAP nadrabiają zaległości. Aż 15 rozbitych aut. Jest sensacja - 0 gwiazdek

Żeby ułatwić wejście w życie nowemu systemowi Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował o zmianę Prawa o ruchu drogowym. Art. 38 prawa o ruchu drogowym nakłada na kierowcę obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia polisy OC i prawa jazdy. Firmy oferujące usługi car-sharingu nie zawsze dołączają oryginalny dowód rejestracyjny, tłumacząc to możliwością zniszczenia lub zgubienia dokumentu. Kolejny problem to kwestia kradzieży – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli z autem nie są dostępne wszystkie dokumenty.

Zobacz także: Sprzedaż samochodów - kompaktowe SUV-y coraz popularniejsze

Więcej o: