Odszedł człowiek niezastąpiony

Gdy odchodzi ktoś taki jak Darek Dobosz, widzimy, jak nieprawdziwe jest twierdzenie, że nie ma ludzi niezastąpionych. On jest nie do zastąpienia i wszyscy, także nasi czytelnicy, z pewnością to odczują.

Darek zmarł w wieku 55 lat 29 grudnia 2017 r. Gwałtowna choroba nie dała mu dużo czasu na obronę. Nam pozostaje jedynie pamiętać nieustannie uśmiechniętego, rubasznego Darka, który kochał motoryzację, był nieocenionym kolegą i znakomitym autorem. Pisał dla Moto.pl od 2011 do 2017 roku. To on tworzył dział samochodów używanych, to on dzielił się z wami wrażeniami ze swoich testów, to on - dzięki swojej ogromnej i specjalistycznej wiedzy - pisał rozbudowane poradniki. Jego zainteresowania daleko przekraczały jednak samochodowe poletko. Był też filarem redakcji "Świata Motocykli".

Darek swoją wiedzą dzielił się z czytelnikami wielu czasopism i serwisów motoryzacyjnych. W latach 1996–1999 pracował na stałe w miesięczniku "Auto Sukces" (red. nacz. Ryszard Cydejko), do czasu jego przejęcia od wydawnictwa Inter-Media przez grupę Axel Springer Polska. Współpracował z telewizjami: TVP (1997 – WOT, 2007 – TVP 3, program Auto Skaner) i TVN/TVN Turbo (programy Jednoślad i Mała Armia). W latach 1999–2006 realizował m.in. programy Automaniak (producent Jacek Bonecki), Technoskop i Waga Ciężka. Zajmował się obsługą medialną zespołów rajdowych JVC Mobil 1 (2000–2001) i Fiat Auto Poland (2003) oraz wyścigowego Pucharu Alfa Romeo (2002–2003). W latach 2006–2007 zajmował się przygotowywaniem krajowych prezentacji rynkowych samochodów. Od 2008 r. był stałym współpracownikiem "Gazety Wyborczej" (pisał m.in. do dodatków lokalnych i tematycznych oraz dla działu Gospodarka).

W czasie swojej 25-letniej kariery dziennikarskiej Darek pisał dla: Auto Moto, Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, Moto Magazyn, Samochody Specjalne, AMS, Auto Technika Motoryzacyjna, Auto Bazar, Motor, Auto+, Katalog Samochody Świata, Wysokie Obroty, Rzeczoznawca Samochodowy, Truck Serwis, KM/H 24, Moto Express, Auto Gratka, Auto Moto Technika. Dla Wydawnictw Komunikacji i Łączności opiniował książki o tematyce motocyklowej na etapie podejmowania decyzji o ich wydaniu (recenzje wewnętrzne) i weryfikował ich tłumaczenia pod kątem poprawności fachowej terminologii. W latach 2004–2007 redagował portal internetowy www.zakret.pl i współpracował z portalem Moto Fakty.

Darek był człowiekiem o niezwykłym poczuciu humoru. Jego dowcipy przeszły do legendy środowiska dziennikarzy motoryzacyjnych jeszcze za jego życia.