Kolejne podwyżki opłat za przejazd autostradą A2. Już od 2 stycznia zapłacimy aż 60 zł za 150 km

Mamy złe wieści dla kierowców podróżujących autostradą A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem. Ledwo co przełknęliśmy poprzednie podwyżki, a Autostrada Wielkopolska przygotowała kolejne.

Od 2 stycznia 2018 r. opłata za przejazd autostradą A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem wzrasta o 2 grosze za km. Oznacza to, że za przejazd każdego z trzech 50-kilometrowych odcinków zapłacimy po 20 zł. W sumie opłata dla pojazdów osobowych i motocykli wyniesie więc 60 zł, co oznacza wydatek wyższy o 3 złote niż dotychczas.

Jeszcze więcej zapłacą kierowcy pojazdów ponadnormatywnych, bo dla nich podwyżka wyniesie 20 groszy za km. Za całą trasę Nowy Tomyśl - Konin zapłacą więc aż 600 zł.

Jak Autostrada Wielkopolska argumentuje podwyżkę cen? "Całkowite ryzyko związane z ruchem na autostradzie i przychodami spoczywa na koncesjonariuszu. Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60 proc. z budżetu państwa. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT. Naszych opłat nie można zatem porównywać ze stawkami na autostradach publicznych." - tak decyzję skomentowała Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej.

Zobacz także: Co z karami za cofanie liczników? "Prace nad zmianami przepisów cały czas trwają"

Warto przypomnieć, że to kolejna podwyżka w krótkim czasie na tym odcinku autostrady A2. W marcu również podniesiono opłaty o 2 grosze za km.

Z bardziej pozytywnych informacji wiemy, że Autostrada Wielkopolska nie przewiduje podwyżek za przejazd odcinkiem Świecko - Nowy Tomyśl, a GDDKiA na trasie Konin - Warszawa.

Zobacz także: Test Kia Stinger 3.3 V6 T-GDI 370 KM 8AT - Prezentacja siły

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.