Ogłoszono ważny przetarg - północna obwodnica Krakowa odkorkuje miasto?

Krakowski oddział GDDKiA ogłosił przetarg polegający na zaprojektowaniu i zbudowaniu północnej obwodnicy Krakowa. Droga, która domknie tak zwany ring wokół miasta powstanie do 2022 roku w ciągu drogi S52.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował kilka dni temu o dalszych planach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. W ramach tych planów znajdziemy budowę północnej obwodnicy Krakowa. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia nie będzie tani – wykup gruntów i prace przygotowawcze mają kosztować ok. 1,7 mld zł.

Obwodnica północna ma być by-passem odciążającym obwodnicę południową, która jakiś czas temu osiągnęła kres swojej przepustowości. Inwestycja powstanie z myślą o tych, którzy poruszają się tranzytem przez Małopolskę. Droga, która powstanie w ciągu S52 ma mieć prawie 15 km. Zadanie obejmuje modernizację fragmentu o długości 2,5 km od węzła Modlniczka do węzła Modlnica. Do tego powstanie nowa droga ekspresowa o długości 12,3 km do węzła Kraków Mistrzejowice. Tam połączy się z drogą ekspresową S7. Obwodnica ma mieć dwie jezdnie – na każdej po trzy pasy ruchu.

Zobacz także: Polskie drogi jak rosyjska ruletka. Winni są kierowcy. Dane jasno to pokazują

Trasa będzie obejmować węzły Modlnica, Zielonki, Węgrzce, Batowice. Z powodu gęstej zabudowy część trasy powstanie w tunelu pod centrum. Do tego konieczna jest budowa tzw. dróg zbiorczych, które poprawią ruch lokalny.

Nowa trasa ułatwi przemieszczanie się wokół Krakowa i rozdzieli północną i południową część obwodnicy miasta, a także przejmie cały ruch tranzytowy, który przechodzi obecnie drogą krajową nr 79.

Prace budowlane powinny ruszyć w 2019 i zakończyć się w 2022 roku.

Zobacz także: iXAR - oto polski samochód przyszłości

Więcej o:
Komentarze (4)
Północna obwodnica Krakowa - przetarg, budowa, termin
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Ire Geb

  Oceniono 5 razy 5

  oczywiści mafia która siedzi w Stalexporcie nie dopuści aby zrobić cała S7-kę zK Krakowa do Warszawy tylko wszyscy dymali przez najdoższą rogę w Europie czyli Kraków - Katowice

 • dziadwawelski

  Oceniono 4 razy 4

  Po trzy pasy cóż za rozrzutność ! Gaspadin Majcher chyba się wścieknie przecież na gruntach zajętych przez ten trzeci pas można by postawić jakieś fajne klocki i zajumać kasę od dewelopera ;-))

 • Gość: czeresnik

  Oceniono 1 raz 1

  nie odkorkuje, bo tranzyt to niewielki procent ruchu.

 • Gość: przegość

  Oceniono 3 razy 1

  Dla przypomnienia pierwszy odcinek A4a (bo takie było pierwotnie oznaczenie północnej części obwodnicy Krk) oddano w 1989r

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX