Przemysł motoryzacyjny poważniejszy niż górniczy

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Katowicach powiedział, że wartość eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego w 2017 roku przekroczy 100 mld zł. To dużo więcej niż generuje w tym rejonie Polski przemysł górniczy.

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki nawiązał do budowy przemysłu 4.0, a przy okazji zaznaczył, że w województwie śląskim pracuje więcej osób w przemyśle motoryzacyjnym niż górniczym. To efekt powolnego procesu transformacji. Ta gałąź przemysłu rozwija się coraz lepiej, a eksport z Polski przekroczył w tym roku 100 mld zł.

Morawiecki podkreślił, że dwa na trzy miejsca prac w 500-milionowej Unii Europejskiej utworzyła 40-milionowa Polska. "To jest dowód na to, jak skutecznie, w szczególności w takich obszarach jak województwo śląskie, potrafimy dokonać tej transformacji" - powiedział premier. Co więcej, większość nowych miejsc pracy powstała właśnie na Śląsku.

Większość przemysłu motoryzacyjnego w Polsce należy do kapitału zagranicznego - wyjątkiem jest Solaris. Na Śląsku największe fabryki należą do Opla i Fiata. Poza tym pod Poznaniem pracują fabryki należące do Volkswagena.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.