Nie będzie zmiany przepisów dla kierowców - projekt utknął

Na początku tego roku rząd zapowiadał ułatwienie w przepisach dotyczących kierowców. Chodzi o właścicieli samochodów, którzy musieli płacić za wymianę dowodu rejestracyjnego, w którym skończyło się miejsce na pieczątki.

W marcu zapowiadano, że do końca 2017 roku zostaną wprowadzone ułatwienia dla kierowców. W głównej mierze chodziło o elektroniczne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny), których nie trzeba będzie wozić sobą, a za ich brak nie będzie grozić mandat. Podczas kontroli drogowej policjant miałby do nich dostęp za pomocą specjalnego systemu. Te zmiany wejdą w życie, ale z opóźnieniem.

Problemem jest system CEPiK 2.0, którego premierę przełożono na czerwiec 2018 roku. Z powodu tego opóźnienia występują kolejne, ponieważ projekty są powiązane. Jednym z takich tematów miała być kwestia braku miejsca na pieczątki od diagnosty. Wystarczyłoby, że kierowca wozi ze sobą zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego i nie byłoby potrzeby zmiany dowodu na nowy.

W tej chwili brak miejsca na pieczątki powoduje, że musimy wymienić dowód rejestracyjny jeszcze przed badaniem technicznym. o generuje koszty, ponieważ uzyskanie nowego papierka kosztuje 54,50 zł. Kwota wydaje się nieduża, ale musimy do tego doliczyć czas potrzebny na czekanie w kolejce, dojazd i samo załatwianie sprawy.

Na razie projekt ustawy obejmujący zagadnienia z badaniami technicznymi i całym nadzorem nad działalnością stacji kontroli pojazdów jest na etapie rządowych prac legislacyjnych. Został juz przyjęty przez Komitet do Spraw Europejskich, a stamtąd trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dopiero po akceptacji trafi do sejmu. Na razie wszystko wskazuje na to, że zmian nie uda sie wprowadzić co najmniej do czerwca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.