Nowa usługa w sieci - sprawdzisz przeszłość swojego samochodu

Serwis historiapojazdu.gov.pl stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji pozwoli bezpłatnie sprawdzić przeszłość samochodu sprowadzonego z wybranych krajów i zarejestrowanego w Polsce. W Przyszłym roku sprawdzimy też auta kupowane za granicą.

Już od piątku nabywcy samochodów importowanych na rynku wtórnym z wybranych krajów Starego Kontynentu (m.in. z Francji, Włoch, Belgii, Holandii i Szwecji), USA i Kanady mogą skorzystać z oferty portalu historiapojazdu.gov.pl. W systemie są już widoczne samochody sprowadzone z zagranicy i zarejestrowane w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że w najbliższych miesiącach rozszerzy usługę o kolejne kraje, w tym Niemcy.

Jeśli samochód znajdzie się w bazie, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy jego status w siedmiu kategoriach: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, przekręcony licznik, niedopuszczony do ruchu. Oprócz wyżej wymienionych sprawdzimy też, czy był zarejestrowany jako taxi.

Zobacz także: Zamarzł mi płyn do spryskiwaczy. Co robić? Najlepiej pojedź na zakupy i nie ufaj poradom z forów

Już w styczniu 2018 roku usługa zostanie poszerzona o samochody, których jeszcze nie zarejestrowano w Centralnej Ewidencji Pojazdów (niezarejestrowane na terenie Polski), ale już znajdują się w sprzedaży. Żeby móc skorzystać z tej usługi, wystarczy logowanie za pomocą profilu zaufanego (eGO). Bez logowania możemy nadal sprawdzić stan licznika zarejestrowany podczas przeglądu, status ubezpieczenia OC i liczbę właścicieli oraz oznaczenie w bazie danych, czy samochód jest kradziony. Do tego wystarczy numer rejestracyjny pojazdu, VIN i data pierwszej rejestracji.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.