Masz dosyć stania w korkach do autostradowej bramki? Jest nowe rozwiązanie

Bramki na autostradach to wielkie utrapienie dla kierowców, ponieważ dość często generują ogromne korki. Dlatego firma Orange wprowadza rozwiązanie, które upłynni ruch - opłaty za pomocą telefonu komórkowego.

Autostrad w Polsce mamy mało, a na dodatek na wielu trasach, gdzie postawiono bramki tworzą się zatory. Cała procedura opłaty za bramkę jest dość czasochłonna – kierowca zatrzymuje się, podaje bilet i podaje pieniądze, pracownik na bramce musi wydać resztę lub poczekać na pokwitowanie z terminala. Często taka operacja trwa kilkadziesiąt sekund. Gdy przemnożymy ten czas przez liczbę samochodów stojących w kolejce, robi się nieciekawie.

Jakiś czas temu GDDKiA ogłosiła przetarg na ulepszony system poboru. Jedno z rozwiązań o nazwie „Polska Winieta” zaproponował operator sieci komórkowej Orange. System działa w oparciu o kilka elementów.

Zobacz także: Wiemy, ile będzie kosztować nowa Dacia Duster w Polsce. I to są dobre wieści

Nad bramkami pojawią się kamery ANPR odczytujące numery rejestracyjne pojazdów. Dane będą udostępniane do systemu, który sprawdzi, czy dokonano opłaty za przejazd. Opłatę będzie można dokonać przy pomocy smartfona i aplikacji mobilnej, którą będzie można doładować środkami lub połączyć z kartą kredytową. Opłata za przejazd będzie pobierana automatycznie.

Kolejna funkcjonalność systemu „Polska Winieta’ to możliwość płacenia za parking. Aplikacja pomoże wyszukać wolne miejsca parkingowe i poprowadzi do nich. Jednak do sprawnego funkcjonowania takiego rozwiązania będzie potrzebna dodatkowa infrastruktura.

Zobacz także: Poradnik | Niedużym kosztem, sam pozbędziesz się rdzy

Więcej o:
Komentarze (38)
Korki na autostradach - Orange, bramki
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • elemir

  Oceniono 55 razy 51

  W Czechach i na Słowacji rozwiązali to prościej - ok. 300 PLN winieta na szybę na ... CAŁY ROK.
  A nam każą się cieszyć, że będą nas sprawniej doić...

 • avensis77

  Oceniono 17 razy 15

  W wielu krajach są nalepki na szybę (Czechy, Austria, Słowenia, Rumunia) lub winieta elektroniczna (Słowacja, Węgry). Proste, tanie i proste w obsłudze. A u nas musi być inaczej.

 • remo29

  Oceniono 17 razy 15

  To niech jeszcze dobudują orange-pas, żeby można było do tych bramek w ogóle dojechać. Swoją drogą zatkanie autostrady bramkami to coś jak kupić furę z silnikiem Hemi i ograniczyć elektronicznie prędkość maksymalną do 50 km/h. Totalny bezsens. Kiedyś z Katowic do Wrocka jechało się 1,20 h, teraz bywa, że na bramkach w te i z powrotem stoi się dodatkową godzinę...

 • ks-t

  Oceniono 16 razy 14

  Stworzono więc problem - wielogodzinne korki przy bramkach i teraz dzielnie usiłuje sie go rozwiązać. Proponuje prostsze:
  1. zlikwidować bramk a autostrady utrzymywać ryczałtowo z podatków drogowych lub ubezpieczeń
  2 wprowadzic winiety a system odczytu rejestracje sprawdzi w bazie czy gość winietę posiada
  3. Wprowadzic winietę, żadnych systemów a za brak (stwierdzony przy kontroli drogowej) wysoki mandat,
  4. Automaty wrzutowe - jak kiedyś w USA. Kosz na monety - kierowca wrzuca, automal liczy i otwiera bramkę,
  5. SYstem podobny do viatoll - raz w miesiącu regulujesz stan konta
  ITD ITP - Wygodnych rozwiązań jest w wielu krajach multum.

 • adamspzoo1

  Oceniono 12 razy 12

  Polskie autostrady przez bramki i tylko 2 pasy powinny byc bardzo tanie bo sa niewygodne - sprzedaja Dacie a chca jak za mercedesy.

 • Oceniono 14 razy 12

  Ten artykuł kłamliwie sugeruje, że opłacenie przejazdu w aplikacji mobilnej, będzie możliwe tylko dla użytkowników operatora Orange.

 • Gość: typhoon

  Oceniono 13 razy 9

  Ja mam prostsze rozwiązanie. W nawigacji zaznaczam "pomijaj drogi płatne. " I nic dłużej nie jadę, gdybym korzystał z autostrady. Sprawdzone.

 • szlachcic

  Oceniono 5 razy 5

  Debilskim pomyslem bylo robic w Polsce bramki zamiast winiet czy elektronicznego systemu od poczatku.
  Ten pomysl tez jest debilski jak ma dotyczyc tylko klientow Orange
  Durnie, zrobcie cos dla wszystkich. To powinien byc wymog w specyfikacji przetargowej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX