Jelcz wyprodukuje ciężarówki dla polskiego wojska

W środę podpisano w Jelczu-Laskowice kontrakt na pojazdy bazowe dla przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich "Pilica". Zakłady wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wyprodukują 66 pojazdów o łącznej wartości 70 mln zł.

Prezes jelczańskiego zakładu podkreśla, że nowy kontrakt zwiększa wartość tegorocznych zamówień do poł miliarda złotych. Dolnośląskie zakłady dostarczą dla przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich „Pilica” pojazdy marki Jelcz 442.32, czyli flagowy produkt firmy. Pojazd specjalny o napędzie 4x4 jest przystosowany do jazdy w trudnym terenie i transportu sprzętu specjalistycznego.

System „Pilica” jest obsługiwany przez 11 pojazdów, które transportują jednostki ogniowe, stanowiska dowodzenia oraz inne elementy systemu rakietowo-artyleryjskiego. Jego zadaniem jest zwalczanie bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, samolotów i rakiet manewrujących. Podstawowym uzbrojeniem zestawu jest podwójne działku kalibru 23 mm oraz przeciwlotnicze pociski rakietowe typu GROM/PIORUN.

Wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Lesiński podkreśla, że kontrakt jest realizowany przez zakład z Jelcza, ponieważ ma odpowiednie kompetencje i doświadczenie na tym polu. Dodaje też, że pojazdy produkowane w Jelczu na rynek cywilny są również konkurencyjne. Kontrakt przewiduje dostarczenie 66 pojazdów w latach 2018-2022.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.