Siedem lat więzienia i 400 tys. dolarów kary. Amerykański sąd bezlitośnie karze za Dieselgate

7 lat więzienia i 400 tysięcy dolarów kary - taki wyrok usłyszał Oliver Schmidt, były dyrektor VW. Amerykanie bezlitośnie ścigają szefów Volkswagena, ale mogą mieć problem z kolejnymi procesami.

Oliver Schmidt był jedną z wyżej postawionych osób w amerykańskim Volkswagenie. Stał na czele oddziału koncernu w Michigan, zajmującego się inżynierią i środowiskiem. Amerykanie udowodnili Schmidtowi, że za jego wiedzą i zgodą nielegalne oprogramowanie obniżające emisję szkodliwych substancji w silnikach Diesla zainstalowano w ponad 600 000 samochodach koncernu. Amerykański sąd nie miał litości - Oliver Schmidt został skazany na 7 lat więzienia i 400 tysięcy dolarów kary.

Sędzia Sean F. Cox nie miał też żadnych wątpliwości, co do winy oskarżonego i pozwolił sobie na mocne słowa w jego stronę. "Moim zdaniem, to właśnie pan jest głównym winowajcą w całej tej sprawie. To z pana inspiracji Stany Zjednoczone i amerykańscy obywatele zostali haniebnie oszukani. Dla pana była to okazja do pięcia się po korporacyjnej drabinie w Volkswagenie". Oliver Schmidt, który przyznał się do winy już wcześniej, słowa sędziego skomentował krótko: "Podjąłem złe decyzje i jest mi z tego powodu bardzo przykro".

Amerykanie są bezlitośni dla Volkswagena, ale mają duży problem

To dopiero druga osoba skazana przez Amerykanów w sprawie Dieselgate. Wcześniej wyrok 40 miesięcy więzienia usłyszał James Liang, inżynier Volkswagena.

Służby za Oceanem nie ukrywają, że Oliver Schmidt to tylko jeden z wielu wysoko postawionych managerów VW, który powinien stanąć przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Jednak może się okazać, że na wyroku Schmidta się skończy, ponieważ większość podejrzanych to obywatele Niemiec, którzy aktualnie mieszkają w ojczyźnie. Niemiecki rząd nie zamierza godzić się na ekstradycję swoich obywateli. Oliver Schmidt został zatrzymany podczas wycieczki z rodziną po Stanach.

Dieselgate, czyli największa motoryzacyjna afera ostatnich lat

Cała afera rozpoczęła się we wrześniu 2015 r.. The Environmental Protection Agency (EPA), czyli amerykańska Agencja Ochrony Środowiska oskarżyła koncern VAG o oszukiwanie w testach emisji spalin w swoich silnikach diesla. Volkswagen instalował specjalne oprogramowanie, które wykrywało, kiedy samochód poddawany jest testom emisji. Wtedy emisja szkodliwych dla środowiska substancji drastycznie spadała, a silnik TDI bez problemu przechodził wszystkie rygorystyczne testy. Podczas normalnej jazdy oprogramowanie było dezaktywowane, a samochód emitował znacznie więcej substancji szkodliwych, niż dopuszczają amerykańskie normy. Emisja tlenków azotu przekraczała normy aż czterdziestokrotnie. Nielegalne oprogramowanie zainstalowano w 11 milionach samochodów koncernu na całym świecie.

Czy popierasz ostre działanie amerykańskich służb i wysokie kary, jakie sądy nakładają na Volkswagena?
Więcej o:
Komentarze (20)
Szef Volkswagena skazany za Dieselgate
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jck12

  Oceniono 6 razy 6

  Dla dyrektora WV 400k dołków to (obstawiam) jedna premia roczna za wyniki. Mam nadzieje że od pierdla się nie wywinie choć bardzo to jest prawdopodobne.

 • Gość: Paweł

  Oceniono 4 razy 4

  "To z pana inspiracji Stany Zjednoczone i amerykańscy obywatele zostali haniebnie oszukani."
  : -) Wyobrażacie sobie, by Polski sędzia, Polski minister, Polski premier albo Polski prezydent powiedział coś takiego? Goście w stanach mają JAJA, których za grosz nie mają nasi. Pamiętacie aferę ze solą drogową i utajenie listy firm spożywczych ją stosujących, dla dobra "obywateli". Ech... większość nas Polaków to cieniasy bez własnego kręgosłupa etycznego i moralnego, obojętnie czy zwią się czarnymi, czerwonymi, niebieskimi, tęczowymi czy uj wie jakimi.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 3

  VW ogon pod siebie i niech sie stara. Za dizelgate pogonili ich z Korei Poludniowej. To samo moze spotkac w USA tak jak wszystkie firmy francuskie w latach '80.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 3

  Bezlitosny sad. A sam mogl troche pomoc w tuszowaniu sprawy.

 • Gość: gw

  Oceniono 1 raz 1

  germianie truli na wolnie i truja dzisiaj

 • norman67

  Oceniono 7 razy 1

  A kiedy w Polsce wsadzą banksterów odpowiedzialnych za opcje walutowe i kredyty frankowe?

 • justsaying

  Oceniono 8 razy 0

  @fankaczek1
  Polacy swoich by wydali bo LOT kupuje Boingi, wojsko rakiety, uzbrojenie, i samoloty nie wspominajac o stacjonowaniu brygady USA. Wystarczy tylko ze Amerykanie postrasza a nasz Antek bedzie w gacie sral

 • fankaczek1

  Oceniono 11 razy -1

  Jednak może się okazać, że na wyroku Schmidta się skończy, ponieważ większość podejrzanych to obywatele Niemiec, którzy aktualnie mieszkają w ojczyźnie. Niemiecki rząd nie zamierza godzić się na ekstradycję swoich obywateli.
  Polacy od razu by swoich wydali

 • kato-rznik

  Oceniono 8 razy -2

  "nielegalne oprogramowanie obniżające emisję szkodliwych substancji w silnikach Diesla"
  - czy was pop.iło!?!!
  Za to by dostał nagrodę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX