System mDokument przesunięty. Nadal trzeba wozić prawo jazdy w portfelu

System mDokument miał sprawić, że wszystkie dokumenty będą dostępne w telefonie. Wszystko jest już prawie gotowe, ale na drodze stanęły przepisy.

Pod koniec zeszłego roku Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało plan wprowadzenia usługi mDokument dla kierowców. W założeniu miał zwolnić zmotoryzowanych z konieczności posiadania przy sobie wszystkich niezbędnych dokumentów. Kierowca musi wozić ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny, potwierdzenie polisy OC. Zamiast tego miała wystarczyć odpowiednia aplikacja. Wstępne plany przewidywały wprowadzenie aplikacji do użytku przed końcem 2017 roku, ale niestety termin zostanie przełożony.

System jest już gotowy od strony technicznej, ale potrzebne jest jeszcze dostosowanie prawa do nowego rozwiązania. Na razie powstał projekt odpowiednich przepisów, ale nadal przed nim długa droga legislacyjna. Druga sprawa do źródło danych dla aplikacji. Twórcy projektu zakładali, że będzie nim baza CEPiK 2.0, ale jej premierę przełożono na 4 czerwca 2018 roku.

Usługa dowodu osobistego jest również gotowa, ale przepisy nie pozwalają na wykorzystywanie aplikacji w zastępstwie dokumentu tożsamości w kontakcie z urzędami, ale jest już respektowana w wielu miejscach, np. sklepach czy ośrodkach sportowych.

Czy będziesz korzystał/-a z mDokumentów?