Koncern FCA oszukiwał we Francji na setki milionów euro

Francuski dziennik "Le Monde" poinformował, że koncern Fiat Chrysler sprzedał w ciągu 3 lat we Francji samochody ze zmodyfikowanym systemem kontroli emisji spalin za 151,7 mln euro. Teraz producent ma na karku urząd konkurencji i ścigania oszustw.

Francuski dziennik podaje, że samochody z silnikami Diesla produkowane przez FCA (Jeep Cherokee, Fiat 500X) emitowały nawet 11 razy więcej tlenków azotu niż przewiduje norma. Takie parametry zarejestrowany po wydłużeniu testów poza typowe 20 minut, co sugeruje zmodyfikowane oprogramowanie w silniku.

W połowie marca tego roku paryska prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko włosko-amerykańskiemu producentowi dotyczące wprowadzenia w błąd klientów za pośrednictwem urządzeń kontroli emisji spalin. Dziennik szacuje, że na podstawie obrotów grzywna może wynieść 9,62 mld euro.

Zobacz także: To nie koniec Dieselgate. Silniki po poprawkach bardziej awaryjne

Oprócz tego francuskie władze prowadzą postępowanie w sprawie przeszkadzania uprawnionemu urzędnikowi naruszeń przepisów dotyczących zużycia paliwa. Koncern FCA jest zagrożony grzywną w wysokości 300 tys. euro i karą do 2 lat więzienia.

Francuski oddział koncernu poinformował, że nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów w tej sprawie. Dodaje również, że firma współpracuje z przedstawicielami francuskich organów kontrolnych. Rzecznik prasowy FCA uważa, że informuje podawane przez prasę są bezpodstawne, a informacje związane ze śledztwem zostały opublikowane zanim FCA uzyskało dostęp do tych materiałów. Producent zastrzega sobie w tej kwestii prawo do podjęcia działań prawnych.

Zobacz także: Kolejna afera Dieselgate? Francuzi uderzają we Francuzów

Oprócz postępowania przeciwko grupie FCA, francuskie władze prowadzą osobne sprawy przeciwko Volkswagenowi, Renault i PSA. Każdy z koncernów jest zagrożony karą grzywny w wysokości 10 proc. rocznych przychodów.

Czy Twoim zdaniem także inne marki oszukiwały podczas testów emisji?
Więcej o:
Komentarze (34)
Dieselgate FCA - Fiat, Jeep
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • nietyp

  Oceniono 19 razy 13

  "Oprócz tego francuskie władze prowadzą postępowanie w sprawie przeszkadzania uprawnionemu urzędnikowi naruszeń przepisów dotyczących zużycia paliwa."

  Czy ktoś zna język w, którym napisany jest ten fragment??? Poważnie... Chciałbym to zrozumieć...

 • Gość: vvv

  Oceniono 38 razy 8

  Socjalizm i interwencjonizm to system który bohatersko zwalcza problemy nie znane w żadnym innym systemie.
  Narobili sobie jakichś chorych norm to teraz się dziwią że firmy oszukują. O dziwo tylko te wybrane. Jeszcze ludzie myslą że na raka umrą, bo im w tv powiedzieli że to przez tamtych. Gdzie ja żyję.....

 • Gość: ss

  Oceniono 11 razy 7

  Tylko najciekawszy w tym wszystkim jest Bosch - każda z tych marek VW czy Fiat ma osprzęt Boscha.

 • totmes72

  Oceniono 7 razy 5

  może dośc już tego ekoszlaeństwa? Ekofaszyści wymyślają coraz wyższe normy i producenci produkuja buble jednorazówki. Niedługo warto będzie kupić samochód z lat 50-60 zrobić regenerację silnika i jeździć. Bez nadmiernej elektroniki i innych gówien te silniki są na chodzie. Ostatni dobry silnik to 1,9 TDI, potem już tylko gówna....

 • avensis77

  Oceniono 4 razy 4

  Ekohisteria

 • zraluk7

  Oceniono 8 razy 4

  Zakazac diesli całkowicie.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 10 razy 4

  151,7 mln euro ze sprzedaży samochodów a grzywna 9,62 miliarda? coś tu jest nie tak. Chodzi o karę czy wyeliminowanie konkurencji??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX