BMW i8 Roadster - sportowa hybryda ściąga dach

Na salonie samochodowym w Los Angeles odbyła się światowa premiera długo oczekiwanego roadstera z Bawarii. BMW wprowadza na rynek model i8 ze składanym dachem.

BMW i8 Roadster ma miękki dach i bezramkowe drzwi unoszone do góry. Inżynierowie z Bawarii wykorzystali sporo elementów z włókna węglowego do budowy tego samochodu. Dlatego całkowita masa tego samochodu jest tylko o 60 kg cięższa od wersji Coupe.

Dach jest otwierany i zamykany automatycznie. Wystarczy, że kierowca wciśnie przycisk i zaczeka 15 sekund na zakończenie operacji. Materiałowy element jest układany pionowo z tylnej części samochodu. Po rozłożeniu pasażerowie mają do dyspozycji dodatkowe 100 litrów przestrzeni do wykorzystania.

Zobacz także: Jaguar XE SV Project 8 bije rekord Nurburgringu. Alfa Romeo i Porsche pokonane!

BMW i8 Roadster 2018BMW i8 Roadster 2018 fot. BMW

Producent zmienił kilka elementów w kwestii napędu. Moc silnika elektrycznego w wersji Coupe i Roadster zwiększono do 143 KM. Oprócz tego zainstalowano nowe baterie litowo-jonowe o pojemności 34 Ah (przedtem wykorzystano baterie 20 Ah). Dzięki temu silnik spalinowy wkracza do akcji dopiero przy wyższych prędkościach lub wysokim obciążeniu. Sportowy Roadster przejedzie w trybie bezemisyjnym 53 km, a wersja Coupe 55 km.

BMW i8 Roadster 2018BMW i8 Roadster 2018 fot. BMW

Silnik benzynowy o pojemności 1,5 litra oferuje 231 KM i 320 Nm, czyli tyle samo co przed modernizacją. Inżynierowie polepszyli akustykę i emisję spalin – zainstalowano filtr cząstek stałych. Łączna moc zestawu napędowego wynosi 374 KM.

Wersja Roadster przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,6 sekundy. Wersja Coupe jest o 0,2 sekundy szybsza. Prędkość maksymalna w obu przypadkach wynosi 250 km/h. Producent podaje, że średnie spalanie wynosi 2,1 litra i 14,5 kWh na 100 km. Ładowanie akumulatora trwa od 3 do 4,5 godziny.

Zobacz także: Rusza nowa akcja policji. Drogówka sprawdza światła i kieruje na badania diagnostyczne

BMW i8 Roadster 2018BMW i8 Roadster 2018 fot. BMW

BMW i8 Roadster oraz Coupe trafią do sprzedaży w maju przyszłego roku. Producent nie ujawnił jeszcze oficjalnego cennika.

Czy podoba Ci się BMW i8 Roadster?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.