Jaguar XE SV Project 8 bije rekord Nurburgringu. Alfa Romeo i Porsche pokonane!

Nowy Jaguar XE SV Project 8 to najszybszy, czterodrzwiowy samochód na świecie. Brytyjski potwór potrzebował mniej niż 8 minut, żeby pokonać okrążenie na legendarnej "północnej pętli".

Podczas prac nad supersportowym sedanem Brytyjczycy postawili na redukcję masy. Usunięto wszystkie zbędne elementy, a tam gdzie się dało, zainstalowano lżejsze materiały. Dzięki temu samochód waży ok. 1750 kg. Pod maską dzikiego kota pracuje silnik V8 o mocy 600 KM. Inżynierowie Jaguara postawili mocno na aerodynamikę. Zestaw spojlerów generuje 122 kg docisku przy prędkości 300 km/h.

Przez długi czas tytuł najszybszego produkcyjnego sedana w tej klasie należał do Porsche Panamera Turbo - z czasem 7 minut 38 sekund. Po premierze Alfy Romeo Quadrifoglio rekordowy czas poprawiono do poziomu 7 minut i 32 sekund. Mogło się wydawać, że kolejne poprawy rekordu będą ciężkie do osiągnięcia. Jednak osiągi Jaguara pozwoliły przejechać północną pętlę toru Nurburgring w 7 minut i 21 sekund i 23 setnych. Jednak w tym wszystkim jest tylko jeden szkopuł - Jaguar XE SV Project 8 jest nadal prototypem, ale producent zapowiada, że seryjna wersja nie będzie się niczym różnić.

 
Czy Twoim zdaniem produkcyjny Jaguar będzie równie szybki?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.