Rusza nowa akcja policji. Drogówka sprawdza światła i kieruje na badania diagnostyczne

Ruszyła akcja "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo". Drogówka sprawdza oświetlenie w autach i kieruje kierowców do stacji diagnostycznych. W ramach akcji od 2 grudnia będzie można za darmo sprawdzić i wyregulować reflektory.

Statystyki są nieubłagane - źle ustawione światła samochodów to prawdziwa plaga na polskich drogach. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego i policję. Kierowcy oślepiają się nawzajem, a także pieszych i rowerzystów. Około 20 proc. reflektorów i żarówek w autach nadaje się do natychmiastowej wymiany. Jednak na rynku zamienników większość ofert stanowią części o niskiej jakości.

Stąd pomysł uruchomienia ogólnopolskiej akcji "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo" zorganizowanej wspólnie przez ITS, Komendę Główną Policji, Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i operatora systemu Yanosik. Celem tej akcji jest uświadomienie polskim kierowcom, jak ważne jest prawidłowe ustawienie oświetlenia. Eksperci z ITS szacują, że ryzyko wypadku w nocy rośnie dwukrotnie, a gdy do niego dojdzie, to śmiertelność i ciężkie obrażenia występują dużo częściej niż za dnia.

W grudniu piesi giną na potęgę

- W maju 2015 roku na polskich drogach zginęło 25 pieszych, natomiast w grudniu tego samego roku aż 171. W okresie jesienno-zimowym szczególnego znaczenia nabiera kwestia prawidłowego oświetlenia jezdni przed pojazdem. Kierowca mający źle ustawione światła, może zauważyć pieszego za późno, praktycznie na masce swojego samochodu - ostrzega mł. insp. Armand Konieczny z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Za taki stan rzeczy odpowiadają nie tylko kierowcy, ale przede wszystkim wadliwe przepis prawa o ruchu drogom, które są mało wymagające i rzadko egzekwowane. Dlatego policjanci zatrzymujący auta do kontroli będą mieć na wyposażeniu sprzęt pozwalający ocenić ustawienie świateł. Samochody, które będą miał problemy z oświetleniem, zostaną odesłane na ponowne badanie techniczne.

W czasie kampanii kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach w dniach 2, 9 i 16 grudnia, na ponad 200 stacjach kontroli w całej Polsce. Aplikacja Yanosik będzie informować o możliwości bezpłatnych badań w pobliskich stacjach kontroli pojazdów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA