Rusza nowa akcja policji. Drogówka sprawdza światła i kieruje na badania diagnostyczne

Ruszyła akcja "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo". Drogówka sprawdza oświetlenie w autach i kieruje kierowców do stacji diagnostycznych. W ramach akcji od 2 grudnia będzie można za darmo sprawdzić i wyregulować reflektory.

Statystyki są nieubłagane - źle ustawione światła samochodów to prawdziwa plaga na polskich drogach. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego i policję. Kierowcy oślepiają się nawzajem, a także pieszych i rowerzystów. Około 20 proc. reflektorów i żarówek w autach nadaje się do natychmiastowej wymiany. Jednak na rynku zamienników większość ofert stanowią części o niskiej jakości.

Stąd pomysł uruchomienia ogólnopolskiej akcji "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo" zorganizowanej wspólnie przez ITS, Komendę Główną Policji, Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i operatora systemu Yanosik. Celem tej akcji jest uświadomienie polskim kierowcom, jak ważne jest prawidłowe ustawienie oświetlenia. Eksperci z ITS szacują, że ryzyko wypadku w nocy rośnie dwukrotnie, a gdy do niego dojdzie, to śmiertelność i ciężkie obrażenia występują dużo częściej niż za dnia.

W grudniu piesi giną na potęgę

- W maju 2015 roku na polskich drogach zginęło 25 pieszych, natomiast w grudniu tego samego roku aż 171. W okresie jesienno-zimowym szczególnego znaczenia nabiera kwestia prawidłowego oświetlenia jezdni przed pojazdem. Kierowca mający źle ustawione światła, może zauważyć pieszego za późno, praktycznie na masce swojego samochodu - ostrzega mł. insp. Armand Konieczny z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Za taki stan rzeczy odpowiadają nie tylko kierowcy, ale przede wszystkim wadliwe przepis prawa o ruchu drogom, które są mało wymagające i rzadko egzekwowane. Dlatego policjanci zatrzymujący auta do kontroli będą mieć na wyposażeniu sprzęt pozwalający ocenić ustawienie świateł. Samochody, które będą miał problemy z oświetleniem, zostaną odesłane na ponowne badanie techniczne.

W czasie kampanii kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach w dniach 2, 9 i 16 grudnia, na ponad 200 stacjach kontroli w całej Polsce. Aplikacja Yanosik będzie informować o możliwości bezpłatnych badań w pobliskich stacjach kontroli pojazdów.

Więcej o:
Komentarze (117)
Policja sprawdza światła
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Tomek

  Oceniono 97 razy 73

  Policja powinna zabierać dowody za te pseudoświecidełka ledowe z chin kupowane za grosze na allegro, udające światła dzienne. Po pewnym czasie taka tandeta zaczyna się wypalać i albo diody sie przepalają albo wpada światło w fiolet. O braku jakiejkolwiek homologacji już nie wspomnę...

 • elprot

  Oceniono 66 razy 48

  A może byłaby to też pora, żeby policja zaczęła sprawdzać odblaski na ubraniach pieszych. To prawdziwa plaga na nieoświetlonych drogach, czarnych kurtek beż żadnego odblasku.

 • dejacek

  Oceniono 60 razy 40

  byłem w Szwecji. Przejechałem 3000 km i nie widziałem policji, a po powrocie, zanim wyjechałem z Gdańska minąłem 3 patrole z suszarkami... W Szwecji ginie rocznie na drogach ok 100 osób a w Polsce ponad 3000. Mam w związku z tym propozycję, Niech policja zajmie się pracą a nie walką z kierowcami

 • Gość: piotek77

  Oceniono 75 razy 39

  Kiedy wreszcie doczekamy się sprawdzania podczas kontroli drogowej poziomu emisji spalin szczególnie kopcących aut z silnikami diesla (po wycięciu filtrów cząstek stałych). Byłby tutaj dodatkowy argument jako walki ze smogiem.

 • Gość: kierowiec

  Oceniono 31 razy 31

  Nareszcie, za komuny na stacjach paliw były na ścianki do sprawdzania ustawienia świateł. Dzisiaj można by postawić przy drogach słupki (tablice) z folią odblaskową tak ustawione, że odbitym światłem informowałyby kierowcę o źle ustawionych światłach. W samochodach są korektory ustawienia świateł, kto po posadzeniu teściowej na tylnym siedzeniu z nich korzysta?

 • Gość: Szymon

  Oceniono 24 razy 24

  Zacznijmy od tego ilu ludzi przy kiepskiej pogodzie jeździ na dziennych.

 • pandemonium234

  Oceniono 25 razy 23

  I całe szczęście! Jadę sobie wieczorem, a z przeciwka zasuwa gość na długich. Migam mu więc grzecznie, żeby wyłączył, na co on odpala prawdziwą artylerię...

 • Tadeusz Sikorski

  Oceniono 30 razy 20

  Mogliby sprawdzać oświetlenie rowerów którymi rowerzyści jeżdżą po zmroku.Za komuny,za brak oświetlenia roweru milicjant spuszczał powietrze z ogumienia i zabierał wentylki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX