Polska fabryka wyprodukowała ponad 100 tys. ciężarówek

Fabryka należąca do niemieckiego koncernu MAN Truck & Bus AG w Niepołomicach ma wielki powód do świętowania. Przez ostatnią dekadę wyprodukowano tam 100 tys. samochodów ciężarowych. Ciężarówki spod Krakowa trafiły na rynki całej Europy.

Piotr Stański, prezes MAN Truck & Bus Polska podkreślił, że produkcja 100-tysięcznego pojazdu zbiegła się z 10-leciem działalności niepołomickiej fabryki. Jubileuszowym pojazdem był pojazd ciężarowy MAN TGX. Samochód ciężarowy trafił na polski rynek do firmy transportowo-spedycyjnej Omega Pilzno. Przedstawiciele tej firmy – Adam i Mariusz Godawscy – symbolicznie dokręcili śruby w kole ciągnika.

100 tys. ciężarówek MAN-a z Niepołomic100 tys. ciężarówek MAN-a z Niepołomic fot. MAN

Fabryka ciężarówek MAN w Niepołomicach ruszyła w październiku 2007 roku. Budowa zakładu pochłonęła w ciągu dwóch lat ok. 100 mln euro. W tej chwili pracuje tam ok. 430 osób, a zdolności produkcyjne wynoszą 15 tys. sztuk pojazdów rocznie.

Zobacz także: Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu

Obiekt zajmuje się końcowym montażem pojazdów. Podzespoły (osie, kabiny, silniki) są sprowadzane w ramach skojarzonego systemu produkcji z zakładów MAN w Niemczech i Austrii albo od dostawców zewnętrznych. W Niepołomicach powstają pojazdy ciężarowej klasy ciężkiej TGS i TGX o wadze całkowitej pow. 18 ton. Stąd trafiają na rynku w Europie, ale fabryka sporadycznie dostarcza ciężarówki na Bliski Wschód, do Azji i Afryki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.